Ռուսաստանը հույս ունի, որ ղարաբաղյան հակամարտոթյան գոտում ապագայում միջադեպեր չեն լինի։
«Կա կողմերի՝ երկխոսությունը շարունակելու շահագրգռվածություն, բռնություն չկիրառելու ցանկություն»,- մարտի 24-ին հայտարարել է Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Լուկաշեւը։
«Մենք վերջին ժամանակներս զարգացնում ենք Երեւանի եւ Բաքվի հետ մեր աշխատանքները»,- ասել է նա՝ ընդգծելով Ռուսասանի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների՝ Սոչիում կայացած հանդիպման կարեւորությունը։
Անցած շաբաթվա ընթացքում ադրբեջանական կողմն ավելի քան 200 անգամ խախտել է հրադադարի ռեժիմը։ Արձակվել է 1300 կրակոց։ Առավել մեծաթիվ կրակոցներ հնչել են մարտի 17-ին եւ 18-ին, ինչի արդյունքում հայկական կողմը կորուստներ է ունեցել։
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր NEWS.am-ը, մարտի 17-ին ադրբեջանական կողմի՝  հրադադարի ռեժիմը խախտելու հետեւանքով զոհվել էր ԼՂՀ պաշտպանական բանակի զինծառայող, 1991 թվականին ծնված Ահարոն Հայրապետյանը։
Սադրիչ նոր միջադեպը տեղի էր ունեցել Սոչիում մարտի 5-ին տեղի ունեցած եռակողմ հանդիպման արդյունքներով ձեռք բերված պայմանավորվածության հիմնա վրա ռազմագերիների փոխանակումից ժամեր հետո։

Russia is hopeful there will be no incidents in the line of contact between Azerbaijani and Nagorno-Karabakh armed forces in the future, said representative of the Russian foreign ministry.
The sides are interested in continuation of dialogue, prevention of incidents, rejection of violence and drawing up a common formula for resolution of the conflict, said Alexander Lukashevich, Russia 24 television reports.
“We have recently intensified our work with Yerevan and Baku,” he said stressing importance of meetings between Russian, Armenian and Azerbaijani Presidents in Sochi. He noted that reached agreement will be basis for further acceleration in talks.
As Armenian News-NEWS.am reported earlier, on March 17 a soldier of the NKR Defense Army Aharon Hayrapetyan (born in 1991) was killed in the ceasefire violation by the Azerbaijani side.
Provocation of the Azerbaijani side followed the exchange of war prisoners under the Presidents’ agreement reached in Sochi.