Pet Partners ոչ առեւտրային կազմակերպության աշխատակիցները Կապիտոլիումի բլուր են բերել հատուկ վարժեցված թերապեւտ-շներ, որպեսզի օգնեն օրենսդիրներին եւ նրանց աշխատակազմերի աշխատակիցներին ազատվել սթրեսից նախագահ Դոնալդ Թրամփի իմփիչմենթի առաջին բաց լսումների օրը, տեղեկացնում է The Washington Post-ը։
Պաշտոնապես ակցիան անմիջականորեն կապված չէ իմփիչմենթի հետ։ Շները, կազմակերպիչների խոսքով, եկել են նրա համար, որպեսզի «Կոնգրեսի աշխատակիցներին, ովքեր չափից ավելի ծանր աշխատանքային տարի են ունեցել, հնարավորություն տան շեղվելու լարված աշխատանքից»։ «Ով, եթե ոչ սիրող, հասկացող եւ քաղաքականապես անաչառ փրչոտ թերապեւտ-կենդանիների թիմը կհանգստացնի ու կմխիթարի այդքան ջանադիր աշխատող կոնգրեսականներին»,- նշել են նրանք։ Բայց օրը պատահականորեն չի ընտրված. չորեքշաբթի ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատում տեղի են ունեցել ԱՄՆ նախագահի իմփիչմենթի առաջին հրապարակային լսումները՝ Ուկրաինայում ԱՄՆ գործերի ժամանակավաոր հավատարմատար Ուիլյամ Թեյլորի եւ ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի ու Եվրասիայի գործերով օգնականի տեղակալ Ջորջ Քենթի մասնակցությամբ։
Pet Partners-ն իր ակցիայով մտադիր է ուշադրություն հրավիրել ԱՄՆ-ում տարածվող զոոթերապիայի հանդեպ։ Բայց, ինչպես նշում է պարբերականը, գիտական հանրությունն առայժմ չի կարող ճշգրիտ ասել, թե որքանով է այն արդյունավետ։

Сотрудники некоммерческой организации Pet Partners привели на Капитолийский холм специально обученных собак-терапевтов, чтобы помочь законодателям и сотрудникам их аппарата избавиться от стресса в день начала первых открытых слушаний по импичменту американского президента Дональда Трампа,  передает ТАСС  со ссылкой на The Washington Post.
Официально непосредственно к импичменту акция не привязана. Собаки, по словам организаторов, пришли для того, чтобы «дать работникам Конгресса, у которых был чрезвычайно тяжелый год, возможность отвлечься от напряженной работы». «Кто, как не пушистая команда любящих, понимающих и политически не ангажированных животных-терапевтов, принесет успокоение и утешение столь усердно трудящимся сотрудникам Конгресса?» - отметили они. Но день был выбран не случайно: в среду в Палате представителей Конгресса США прошли первые публичные слушания по импичменту американского лидера с участием временного поверенного в делах США на Украине Уильяма Тейлора и заместителя помощника госсекретаря США по делам Европы и Евразии Джорджа Кента.
Pet Partners своей акцией намерены привлечь внимание к набирающей популярность в США зоотерапии. Однако, как отмечает издание, научное сообщество пока не может точно сказать, насколько она эффективна.