Ամեն տարի նոյեմբերի 19-ին աշխարհում նշվում է Տղամարդկանց միջազգային օրը։
Առաջին անգամ այն տոնել են 1999թ․՝ Կարիբյան ծովում երկու կղզուց կազմված Տրինիդադ եւ Տոբագո պետության բնակիչները։ Հետագայում այդ տոնը իր տեղն է գտել նաեւ Կարիբյան ավազանի մյուս երկրներում, Ավստրալիայում, Հյուսիսային Ամերիկայում, Ասիայում, Եվրոպայում եւ Միացյալ ազգերի կազմակերպությունում։ Այսօրվա դրությամբ տոնը նշվում է ավելի քան 60 երկրներում։
Նման տոնի գաղափարը հնչել է դեռեւս 1960-ական թվականներին, որբ հայտնվել է մարտի 8-ին Կանանց միջազգային օրվա համանմանությամբ Տղամարդկանց միջազգային օրը փետրվարի 23-ին տոնելու առաջարկությունը։
Սակայն 30 երկար տարիներ գործն առաջարկությունից այն կողմ չի անցել։ Միայն 1990-ականների սկզբին Միսուրի-Կանզաս քաղաքի համալսարանին կից տղամարդկանց հետազոտությունների կենտրոնի ղեկավար, պրոֆեսոր Թոմաս Օասթերի նախաձեռնությամբ ԱՄՆ-ում փետրվարին անցկացվել են աննշան միջոցառումներ։
Այսօրվա Տղամարդկանց միջազգային տոնի նախաձեռնող է դարձել դոկտոր Ջերոմե Թիլուկսնգհխը՝ Վես-Ինդիայի համալսարանից։ Նա առաջարկել է հիմնել տոն, որը կընդգծի տղամարդու դրական դերը ընտանիքում եւ հասարակության մեջ։ Որպես տոնի ամսաթիվ դոկտոր Թիլուկսնգհխը ընտրել է նոյեմբերի 19-ը՝ իր հոր ծննդյան օրը, որը, նրա խոսքերով, ընդօրինակման համար գերազանց օրինակ էր։

Ежегодно 19 ноября в мире отмечается Международный мужской день.
Впервые его отпраздновали в 1999 году жители Республики Тринидад и Тобаго — островного государства в южной части Карибского моря, состоящего из двух крупных островов. Впоследствии этот праздник нашел поддержку в других странах Карибского бассейна, Австралии, Северной Америки, Азии, Европы и Организации Объединенных Наций. На сегодняшний день этот праздник отмечают в более чем 60 странах мира.
Идея проведения подобного праздника звучала еще в 1960-х годах, когда появились предложения отмечать Международный мужской день 23 февраля — по аналогии с Международным женским днем, отмечаемым 8 марта.
Однако долгие 30 лет дальше предложений дело не шло. Лишь в начале 1990-х годов по инициативе профессора Томаса Оастера, руководившего центром мужских исследований при университете города Миссури-Канзас, в США прошли незначительные мероприятия в феврале.
Инициатором сегодняшнего Международного мужского дня стал доктор Джероме Тилуксингх из университета Вест-Индии. Он предложил учредить праздник, который подчеркнет положительную роль мужчин в семье и обществе. Датой его проведения доктор Тилуксингх выбрал 19 ноября — день рождения собственного отца, который, по его словам, был отличным примером для подражания.