1990 թվականի դեկտեմբերի 18-ին ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովը ընդունել է աշխատավոր միգրանտների եւ նրանց ընտանիքի անդամների իրավունքների պաշտպանության Միջազգային կոնվենցիան:
4 տարի անց՝ 2000 թվականին, ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովը հիմնել է Միգրանտի միջազգային օրը (International Migrants Day), որը նշվում է դեկտեմբերի 18-ին: Որոշումն ընդունվել է, քանի որ վերջին տարիներին ամբողջ աշխարհում միգրանտների թիվը զգալիորեն աճել է:
Միգրանտների միջազգային օրը նշվում է բազմաթիվ երկրներում, միջկառավարական եւ ոչ կառավարական կազմակերպություններում մարդու իրավունքների եւ միգրանտների հիմնարար ազատությունների մասին տեղեկատվության տարածման, ինչպես նաեւ ներգաղթյալների իրավունքների մասին օրենքները բացատրող տարբեր ակցիաների եւ աշխատանքային սեմինարների միջոցով:
Ամեն տարի այս օրը կոչ է արվում միջազգային հանրությանը ավելի շատ ուշադրություն հատկացնել դժվար իրավիճակում հայտնված միգրանտներին, որոնք գտնվում են իրենց հայրենիքից հեռու եւ օգնության ու պաշտպանության կարիք ունեն:

18 декабря 1990 года Генеральная Ассамблея ООН приняла Международную конвенцию о защите прав всех трудящихся-мигрантов и членов их семей.
Спустя десять лет, 4 декабря 2000 года, Генеральная Ассамблея ООН учредила Международный день мигранта  и постановила отмечать его ежегодно 18 декабря/ Такое решение было принято в связи с тем, что в последние годы число мигрантов во всем мире значительно возросло
Международный день мигранта отмечается во многих странах силами межправительственных и неправительственных организациях путем распространения информации о правах человека и основных свободах мигрантов, а также проведения различных акций и рабочих семинаров, поясняющих законы о правах иммигрантов.
Ежегодно в этот день можно услышать призывы к тому, что международное сообщество должно уделять больше внимания значительному количеству мигрантов, оказавшихся в трудном положении, вдали от дома и нуждающихся в помощи и защите.