ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը ցավակցական խոսք է հղել ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության նախկին տնօրեն Գեորգի Կուտոյանի մահվան կապակցությամբ:
«Սրտի կսկիծով եւ խորը ցավով տեղեկացա Գեորգի Կուտոյանի անժամանակ եւ ողբերգական մահվան մասին։ Պետական ծառայության իրեն վստահված բոլոր ոլորտներում Գեորգի Կուտոյանը հանդես է եկել իբրեւ խորաթափանց, ինտելեկտուալ, արհեստավարժ, մշտապես իր ստանձնած պարտականությունների հանդեպ պատասխանատվության մեծ զգացումով առաջնորդվող պաշտոնյա, պետական ծառայող եւ սպա։
Անձամբ իմ եւ դատախազության ողջ անձնակազմի անունից այս ցավալի կորստի առթիվ վշտակցությունս եմ հայտնում Գեորգի Կուտոյանի ընտանիքի անդամներին, հարազատներին, գործընկերներին՝ թեեւ իրականում դժվար է գտնել սփոփանքի խոսքեր»։
ՀՀ գլխավոր դատախազությունը հավաստիացնում է, որ օրենքով վերապահված իր ողջ գործիքակազմով ապահովելու է տեղի ունեցած ողբերգության բոլոր պատճառների ու հանգամանքների բացահայտումը, լրիվ, բազմակողմանի, օբյեկտիվ քննությամբ բոլոր վարկածների մանրակրկիտ ստուգումը եւ վերջնական իրավական գնահատական տալը։
Միաժամանակ դատախազությունը հետամուտ է լինելու նախաքաննության ողջ գործընթացի հնարավորինս թափանցիկության եւ հանրային իրազեկման ապահովմանը։

С глубокой болью воспринял весть о безвременной и трагической смерти Георгия Кутояна. Об этом говорится в  заявлении генпрокурора Армении Артура Давтяна, распространенном в связи со смертью бывшего директора Службы национальной безопасности Армении Георгия Кутояна.
«Во всех доверенных ему сферах государственной службы Георгий Кутоян выступал в качестве проницательного, интеллектуального, профессионального человека, всегда руководствующегося чувством ответственности к своим обязательствам должностного лица, государственного служащего и офицера.
От имени аппарата Генпрокуратуры Армении и от себя лично выражаю соболезнования в связи со столь болезненной потерей членам семьи, родственникам, коллегам Георгия Кутояна, несмотря на то, что на самом деле трудно найти слова утешения.
Генпрокуратура Армении заверяет, что в рамках всех предоставленных законом инструментариев она обеспечит раскрытие всех причин и обстоятельств случившейся трагедии, проверку всех версий путем полного, многостороннего, объективного расследования и даст окончательную правовую оценку. Одновременно Генпрокуратура будет последовательна по части обеспечения максимальной прозрачности всего процесса предварительного следствия и информированности общественности».