Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունը 20 մլն ֆունտ սթերլինգ (26,4 մլն դոլար) է հատկացրել նոր կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութի ստեղծման արագացման համար: Այս մասին նշված է Միացյալ Թագավորության առողջապահության եւ սոցիալական հարցերի նախարարության երկուշաբթի տարածած հայտարարության մեջ, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
Այս միջոցներն ուղղվում են Միջազգային կոլիցիային համաճարակներին պատրաստվածության ոլորտում ինովացիաների (CEPI) համար, որը ներառում է պետական, մասնավոր եւ բարեգործական կազմակերպություններ: Համաճարակների կանխման նպատակով պատվաստանյութերի մշակման համար այս կազմակերպության ստեղծման մասին հայտարարվել է 2017 թվականին Դավոսում:
CEPI-ի գործադիր տնօրեն Ռիչարդ Հեթչեթի խոսքով՝ կազմակերպությունը հույս ունի պատվաստանյութը ստանալ 16 շաբաթվա ընթացքում: Ըստ նրա՝ դրան հաջորդող կլինիկական ստուգման փուլն էլ կտեւի առնվազն 2-4 ամիս: «Այս ոլորտում սա չափազանց հավակնոտ ժամանակացույց է»,- նշել է Հեթչեթը: «Եթե մենք նույնիսկ հաջողության հասնենք, իսկ այս դեպքում երաշխիքներ չկան, ապա մեր առջեւ կարող են ծառանալ այլ խնդիրներ, որոնք անհրաժեշտ կլինի լուծել մինչեւ պատվաստանյութի լայնորեն հասանելի լինելը»,- հավելել է նա:

The UK government has allocated £ 20 million ($ 26.4 million) to accelerate the creation of a vaccine against the new coronavirus, UK Department of Health and Social Care said in a statement.
These funds are directed to the International Epidemic Preparedness Coalition (CEPI), which includes public, private and charitable organizations. The creation of this organization for the development of vaccines to prevent epidemics was announced in 2017 in Davos.
According to CEPI Executive Director Richard Hatchett, the organization hopes to receive the vaccine within 16 weeks. The first stage of the subsequent clinical examination will take, as he said, at least two to four months.
This is an extremely ambitious schedule in this area, said Hatchett noting that even if they succeed then they may face other problems that need to be addressed before the vaccine becomes widely available.