Հայաստանի խորհրդարանում փետրվարի 5-ին մեկնարկել է Ազգային ժողովի խորհրդի փակ նիստ անցկացնելու արդեն չորրորդ փորձը, հայտնում է NEWS.am-ի թղթակիցը։
Այս անգամ խորհրդարանականները զինվել են սուրճով։ Հավանաբար, երկար խոսակցություն է սպասվում։
Նշենք, որ նիստը ոչ մի կերպ չէին կարողանում սկսել հենց նախաձեռնության «մեղավորների»՝ իշխող «Իմ քայլը» խմբակկցության պատգամավորների եւ ԱԺ խոսնակ Արարատ Միրզոյանի բացակայության պատճառով։
Հիշեցնենք, որ հունվարի 30-ին խորհրդարանի պաշտոնական կայքում հրապարակվել էր տեղեկատվություն այն մասին, որ ԱԺ խոսնակ Արարատ Միրզոյանը փետրվարի 6-ին արտահերթ նիստ հրավիրելու որոշում է կայացրել։ Արտահերթ նիստի օրակարգում «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Վահագն Հովակիմյանի օրենսդրական նախաձեռնության քննարկումն էր։ Նախագիծն ուղղված էր սահմանադրական բարեփոխումներում Սահմանադրական դատարանի մասնակցության չեզոքացմանը։ ԱԺ նախագահը այս նախագիծը միաժամանակ առաջին եւ երկրորդ ընթերցմամբ քննարկելու որոշում էր ընդունել այն դեպքում, երբ դրա իրավունքը չուներ։
Ազգային ժողովի կանոնակարգը սահմանում է, որ օրենսդրական նախագծի միաժամանակ առաջին եւ երկրորդ ընթերցման համար անհրաժեշտ է պատգամավորների կամ խմբակցությունների գրավոր առաջարկությունը, որը պետք է հաստատված լինի խորհրդարանի խորհրդի նիստում, ինչը չի արվել։ Բարձրացած աղմուկից հետո Միրզոյանը չեղարկել է սեփական որոշումը։

В парламенте Армении 5 февраля стартовала уже четвертая по счету попытка проведения закрытого заседания Совета Национального Собрания, передает корреспондент Новости Армении – NEWS.am.
На этот раз парламентарии вооружились кофе. Видно, разговор предстоит долгий.
Отметим, что заседание все никак не могли начать из-за отсутствия самих «виновников» инициативы – депутатов от правящего блока «Мой шаг» и спикера Национального Собрания Арарата Мирзояна.
Напомним, что 30 января на официальном сайте парламента была опубликована информация о том, что спикер НС Арарат Мирзоян принял решение о созыве 6 февраля внеочередного заседания. В повестке внеочередного заседания было рассмотрение законодательной инициативы депутата фракции «Моего шага» Ваагна Овакимяна, которая направлена на нейтрализацию участия Конституционного суда в конституционных реформах. Председатель Национального Собрания принял решение обсудить представленный к неотложному рассмотрению законопроект одновременно в первом и втором чтении, в то время как не имеет право на это.
Регламент Национального Собрания устанавливает, что для обсуждения законопроекта одновременно в первом и втором чтении необходимо обоснованное письменное предложение депутатов или фракций, которое должно быть утверждено на заседании Совета парламента, чего сделано не было. После поднявшегося скандала Мирзоян отменил собственное решение.