ՍՊԸ-ին վարկի տրամադրման հարցը, որը քննարկվում էր անցյալ տարի, օրակարգից չի հանվել, բայց քանի որ որոշ ռիսկեր կան, դրանք հաշվարկելու համար ժամանակ կպահանջվի:  Այս մասին մարտի 11-ին «Տարածաշրջանային ինտեգրում, Եվրասիական զարգացման բանկի համագործակցությունը ԵՏՄ երկրների հետ» թեմայով Մոսկվա-Երևան-Քիշնեւ-Մինսկ տեսակամուրջի ժամանակ հայտարարեց Եվրասիական զարգացման բանկի (ԵԱԶԲ) ղեկավար Անդրեյ Բելյանինովը:
Նրա խոսքով` նախագիծը խոստումնալից է, սակայն անհրաժեշտություն է առաջացել օբյեկտիվորեն գնահատել սննդի շուկայում առկա իրավիճակը: «Բանկը կվերադառնա այս խնդրի քննարկմանը 2020 թվականի 3-րդ եռամսյակում»,- հավելել է նա:
Նշենք, որ «Սպայկա» ՍՊԸ-ն Հայաստանից թարմ մրգերի եւ բանջարեղենի խոշորագույն արտահանողն է: Վարկավորումը սառեցվել էր այն բանից հետո, երբ ընկերության տնօրենի դեմ քրեական գործ էր հարուցվել:

Вопрос кредитования ООО «Спайка», который рассматривался в прошлом году, не снят с повестки, но поскольку есть некоторые риски, потребуется время, чтобы их просчитать. Об этом в ходе видеомоста Москва – Ереван – Кишинев – Минск на тему: «Региональная интеграция, сотрудничество Евразийского банка развития со странами ЕАЭС» заявил 11 марта руководитель Евразийского банка развития Андрей Бельянинов.
По его словам, проект перспективный, однако возникла необходимость объективно оценить сложившуюся ситуацию на рынке продовольствия. «К рассмотрению данного вопроса Банк вернется в 3-ем квартале 2020 года», - добавил он.
Отметим, что ООО «Спайка» – крупнейший экспортер свежих фруктов и овощей из Армении. Кредитование было заморожено после возбуждения уголовного дела против директора компании.