Ղազախստանի իրավապահ մարմինները ենթարկել են 10 օրով վարչական ազատազրկման պրանկերին, որը ձեւանում էր իբրեւ կորոնավիրուսով վարակված հազացող հիվանդ Ալմաթիի մետրոյում եւ տեղադրում այդ մասին վիդեոներ Instagram-ում, կիրակի տեղեկացրել է Ալմաթի քաղաքի ոստիկանության դեպարտամենտի մամուլի ծառայությունը, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Սոցիալական ցանցերի մոնիթորինգի արդյունքում հայտնաբերվել է խուլիգանության փաստ Ալմաթիի 23-ամյա բնակչի կողմից, որը, ձեւացնելով անդադար հազ, վախեցնում էր մետրոպոլիտենի ուղեւորներին»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ոստիկանները ձերբակալել են պրանկերին, ենթարկել վարչական պատասխանատվության մանր խուլիգանության համար: Նախքան դատավարությունը իրավախախտը հրապարակավ ներողություն է խնդրել քաղաքացիներից:
Ղազախստանում կորոնավիրուսով վարակվելու առաջին դեպքի մասին հայտնել են մարտի 13-ին: Ներկայում վեց վարակվածներից չորսը գտնվում է Ալմաթիի ինֆեկցիոն հիվանդանոցում, իսկ երկու հիվանդ՝ Նուր Սուլթանում:

Правоохранительные органы Казахстана подвергли административному аресту на 10 суток пранкера, изображавшего кашляющего больного с коронавирусом в метро Алма-Аты и разместившего видео об этом в Instagram. Об этом сообщила пресс-служба департамента полиции города Алма-Аты в воскресенье, передает ТАСС
«В ходе мониторинга социальных сетей выявлен факт мелкого хулиганства со стороны 23-летнего жителя Алма-Аты, который, имитируя непрекращающийся кашель, пугал пассажиров метрополитена», - говорится в сообщении.
Полицейские задержали пранкера, его привлекли к административной ответственности за мелкое хулиганство. «Решением специализированного межрайонного административного суда города Алма-Аты он был подвергнут административному аресту сроком на 10 суток», - информировала официальный представитель департамента полиции города Алма-Аты Салтанат Азирбек. Перед началом судебного процесса задержанный публично принес извинения гражданам.
В Казахстане о первом случае заражения коронавирусом объявили 13 марта. На данный момент из шести зараженных четверо находятся в инфекционных стационарах в Алма-Ате и двое - в Нур-Султане.