Հայաստանի Առեւտրաարդյունաբերական պալատը, Հայաստանի արդյունաբերողների եւ գործարարների (գործատուների) միությունը եւ Ինֆորմացիոն Տեխնոլոգիաների Ձեռնարկությունների Միությունը (ԻՏՁՄ) բաց նամակ են հղել Արժույթի միջազգային հիմնադրամի հայաստանյան առաքելության ղեկավար Գիլերմո Տոլոսային` կապված նորարարական արտադրություններին հարկային արտոնություններ տրամադրելու վերաբերյալ նրա կատարած հայտարարության հետ:
Նամակում գործարարների շահերը պաշտպանող կազմակերպությունները մտահոգություն եւ անհամաձայնություն են հայտնել Գ. Տոլոսայի` ապրիլի 15-ի ասուլիսի ժամանակ հնչեցրած այն մտքի հետ, որ ԱՄՀ-ն հավանություն չի տալիս ՀՀ նախագահի առաջարկությանը` նորարական արտադրություններին շահութահարկի արտոնություն տրամադրելու վերաբերյալ: Գ. Տոլոսան իր առարկությունը բացատրել էր նրանով, որ ԱՄՀ-ն ընդհանրապես դեմ է հարկային արձակուրդներին, բացի այդ` նմանատիպ արտոնությունները հարկահավաքման ռիսկեր կստեղծեն:
Բաց նամակի հեղինակները «ոչ տեղին եւ չհիմնավորված» են համարում Գ. Տոլոսայի այդ կարծիքը, եւ լիակատար պաշտպանություն հայտնում ՀՀ Նախագահին : «Ձեր տեսակետը կարող է խոչընդոտներ ստեղծել Հայաստանի տնտեսական զարգացման համար: Նման մերժողական մոտեցումը հարկային դաշտի բարելավման կապակցությամբ անխուսափելիորրեն կհանգեցնի արտադրական եւ նորարարական ձեռներեցության տեմպերի անկման»,- նշված է բաց նամակում:
Նամակի հեղինակները նաեւ համոզմունք են հայտնել, որ հենց նորարարական հատվածն է ապահովելու Հայաստանի տնտեսության վերականգնումը, ինչը թույլ կտա ստանալ լրացուցիչ հարկային մուտքեր, թուլացնել սոցիալական լարվածությունը եւ արդիականացնել տնտեսությունը:
Նամակը ստորագրել են` ՀՀ Առեւտրաարդյունաբերական պալատի նախագահ Մարտին Սարգսյանը, Հայաստանի արդյունաբերողների եւ գործարարների միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը, ԻՏՁՄ նախագահ Հովհաննես Ավոյանը եւ ԻՏՁՄ գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը:

Armenia’s Chamber of Commerce and Industry (CCI) and Union of Information Technology Enterprises (UITE) addressed an open letter to Head of the IMF mission in Armenia Guillermo Tolosa, in connection with his statement on tax benefits to high-tech companies.
In their letter the authors express their concern over and disagreement with Mr. Tolosa’s idea, voiced at a press conference on April 15, that the IMF does not welcome Armenian President Serzh Sargsyan’s proposal to grant profit tax benefits to innovation companies. According to Mr. Tolosa, the IMF is against tax holidays. Moreover, tax benefits will pose tax collection risks.
The authors consider Mr. Tolosa’s opinion “ungrounded” and express their full support to President Serzh Sargsyan. According to them, sharing Mr. Tolosa’s opinion means hindering Armenia’s economic progress. Such a critical attitude to the improvement of taxation will inevitably cause a decline in production and innovation business, says the letter.
It is the innovation sector that will facilitate Armenia’s economic recovery and additional tax revenues, which will ease social tension and modernize economy.
The letter was signed by CCI Chairman Martin Safgsyan, Chairman of the Union of Manufacturers and Businessmen (UMBA) Arsen Ghazaryan, UITE Chairman Hovhannes Avoyan and UITE Director Karen Vardanyan.