Իտալիայի կառավարությունը, մահվան դեպքերի աճի եւ կարանտինի խախտումների քանակի հետ կապված, սպառնացել է արգելել դրսում ֆիզիկական վարժությունները։
Իտալիան խիստ սահմանափակումներ է մտցրել տեղաշարժի համար, որպեսզի կասեցնի հիվանդության տարածումը։ Սակայն սահմանափակումներ մտցնելուց մեկ շաբաթ անց հիվանդությունը դեռեւս տարածվում է, եւ երկրի հյուսիսում հիվանդանոցները լիքն են, հայտնում է Reuters-ը։
Լոմբարդիայի հյուսիսային շրջանը, որը գտնվում է համավարակի դեմ պայքարի առաջին գծում, վերջերս թոշակի անցած բուժաշխատողներին խնդրել է վերադառնալ աշխատանքի եւ օգնել գործընկերներին։
Վերջին 24 ժամվա ընթացքում մահացածների թիվն ավելացել է 475-ով, ինչը ամենամեծ ցուցանիշն է փետրվարի 21-ին բռնկման սկզբից ի վեր։ Վարակման հաստատված դեպքերի ընդհանուր թիվն աճել է 4 207-ով՝ հասնելով 35 713-ի։
«Ես կարծում եմ, որ առաջիկա ժամերին մենք ստիպված կլինենք վերանայել ակտիվ հանգստի ամբողջական արգելքի հնարավորությունը»,- պետական RAI հեռուստաալիքին հայտարարել է սպորտի նախարար Վինչենցո Սպադաֆորան։
Կարանտինի կանոններն արգելում են բոլոր ոչ էական ուղեւորությունները, սակայն թույլ են տալիս մարդկանց ամենօրյա ֆիզիկական վարժություններ անել դրսում։ Սահմանափակումները պահպանելու նպատակով ոստիկանությունը վերջին շաբաթվա ընթացքում կանոնները խախտելու համար կալանավորել է ավելի քան միլիոն մարդու, պատասխանատվության ենթարկել մոտ 43 000 մարդու, հայտնել է ՆԳՆ-ն։
Պաշտոնյաները նախազգուշացրել են, որ եթե առաջիկա օրերին նոր դեպքերի թիվը չնվազի, իրենք կարող են երկարաձգել մեկուսացման ռեժիմը։

Правительство Италии пригрозило запретить физические упражнения на открытом воздухе,  в связи с ростом числа смертей от коронавируса, а также количества нарушений правил карантина.
Италия которая ввела строгие ограничения на передвижение, чтобы сдержать болезнь. Но через неделю после того, как были введены ограничения, болезнь все еще распространяется, и больницы на севере страны  переполнены, передает Reuters.
Северный регион Ломбардии, находящийся на переднем крае борьбы с респираторной пандемией, попросил недавно вышедших на пенсию работников здравоохранения вернуться на работу и помочь коллегам.
Число погибших в стране за последние 24 часа увеличилось на 475, что является самым большим показателем  с начала вспышки  21 февраля. Общее количество подтвержденных случаев возросло на 4 207 до 35 713.
«Я считаю, что в ближайшие часы нам придется рассмотреть возможность полного запрета на активный отдых», - заявил министр спорта Винченцо Спадафора государственному вещателю RAI.
Правила карантина запрещают все несущественные поездки, но позволяют  людям делать  ежедневные физические упражнения. В целях обеспечения соблюдения ограничений полиция за последнюю неделю задержала более миллиона человек и за нарушение правил привлекла к ответственности  почти 43 000 человек, сообщило министерство внутренних дел.
«Если к призыву остаться дома не прислушаются, мы будем вынуждены ввести абсолютный запрет», - сказал он.
Чиновники предупредили, что если количество новых случаев не снизится в ближайшие дни, они могут продлить режим изоляции.