Նիդեռլանդներում կորոնավիրուսի բռնկման դեմ կառավարության պայքարի համար պատասխանատու նախարարը հրաժարական է տվել մեկ օր անց այն բանից, երբ ուշաթափվել էր համաճարակի հարցով խորհրդարանական քննարկումների ժամանակ, հայտնում է Reuters-ը։
Առողջապահության 56-ամյա նախարար Բրունո Բրյունիսը խորհրդարանում հարցերին պատասխանելիս ընկել է հատակին։ Ավելի ուշ նա ասել է, որ մի քանի շաբաթ լարված աշխատանքից հետո հոգնածությունից գիտակցությունը կորցրել է։
Կառավարության հայտարարության մեջ ասվում է, որ Վիլլեմ-Ալեքսանդր թագավորը, վարչապետ Մարկ Ռյուտեի խորհրդատվության համաձայն, ընդունել է նրա հրաժարականը՝ «Բրյունիսի կողմից ցուցաբերած շատ կարեւոր ծառայությունների համար շնորհակալություն հայտնելով»։
Փոխնախարար Ուգո դե Յոնգեն իր վրա կվերցնի Բրյունիսի պարտականությունները, ասվում է հայտարարության մեջ։
«Ես թույլ էի զգում հոգնածությունից եւ մի քանի շաբաթ լարված աշխատանքից։ Այժմ ես ինձ ավելի լավ եմ զգում։ Ես գնում եմ տուն, որպեսզի հանգստանամ այս երեկո, որպեսզի կարողանամ վերադառնալ աշխատանքի, որպեսզի, որքան հնարավոր է, լավ պայքարեմ ճգնաժամի դեմ»,- երեկ երեկոյան գրել է Բրյունիսը։
Նիդեռլանդներում կորոնավիրուսով վարակման դեպքերը հինգշաբթի օրը 409-ով ավելացել են՝ հասնելով 2460-ի։ Մահացել է 76 մարդ, որոնց տարիքը 63-95 է։

Министр, отвечающий за борьбу правительства Нидерландов против вспышки коронавируса, подал в отставку, на следующий день после того как упал в обморк во время парламентских дебатов по эпидемии, передает Reuters.
56-летний министр здравоохранения Бруно Брюинс упал на пол в парламенте, отвечая на вопросы. Позже он сказал, что потерял сознание от усталости после нескольких недель напряженной работы.
В заявлении правительства говорится, что король Виллем-Александр принял его отставку в соответствии с рекомендацией премьер-министра Марка Рютте «с благодарностью за многие важные услуги, оказанные Брюинсом».
Замминистра Уго де Йонге возьмет на себя обязанности Брюинса, говорится в заявлении.
«Я чувствовал слабость от усталости и нескольких напряженных недель работы. Теперь я чувствую себя лучше. Сейчас я иду домой, чтобы отдохнуть сегодня вечером, чтобы я мог вернуться на работу, чтобы как можно лучше бороться с кризисом», - написал Брюинс накануне вечером.
Число подтвержденных случаев коронавируса в Нидерландах возросло на 409 в четверг, достигнув до 2460. Скончались 76 человек в возрасте  от 63 до 95 лет.