Ծխելուց հրաժարումը, ալկոհոլի սահմանափակումն ու ֆիզիկական վարժությունները կօգնեն ամրապնդել օրգանիզմն ու հաղթարահել սթրեսը կորոնավիրուսի պանդեմիայի պայմաններում, խորհուրդ է տվել ԱՀԿ գործադիր տնօրեն Թեդրոս Ադան Հեբրեյեսուսը, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Մենք խորհուրդներ ենք տալիս ոչ միայն երկրներին, այլ նաեւ մարդկանց»,-պարզաբանել է նա՝ հիշեցնելով, որ ներկայիս պանդեմիան կտրականապաես փոխել է հասարակության կյանքը: «Ներկա դժվար օրերին կարեւոր է շարունակել հետեւել ֆիզիկական եւ հոգեկան առողջությանը»,-նշել է ԱՀԿ ղեկավարը: Նախ, անհրաժեշտ է պահպանել առողջ սննդակարգ, որն օգնում է իմունային համակարգին աշխատել ինչպես հարկն է, այնուհետեւ անհրաժեշտ է սահմանափակել ալկոհոլը: Երրորդ խորհուրդը ծխելը դադարեցնելու մասին է, քանի որ, գործադիր տնօրենի խոսքով, ծխելը մեծացնում է ծանր հիվանդությունների ռիսկը կորոնավիրուսով վարակվելու դեպքում: Դեռ ավելին, անհրաժեշտ են ֆիզիկական վարժությունները: ԱՀԿ-ն խորհուրդ է տալիս ամենօրյա մարզումներ առնվազն 30 րոպե տեւողությամբ մեծահասակների եւ առնվազն 1 ժամ տեւողությամբ երեխաների համար:
ԱՀԿ ներկայացուցիչը նաեւ խորհուրդ է տվել զբոսնել, եթե դա համապատասխանում է պանդեմիայի պայմաններում տեղական իշխանությունների սահմանած կանոններին: Եթե չկա փողոց դուրս գալու հնարավորություն, ապա վարժությունները պետք է կատարել տանը: «Պարեք երաժշտության ներքո, զբաղվեք յոգայով»,-ասել է ԱՀԿ ղեկավարը: Տանն աշխատելիս խորհուրդ չի տրվում նստել նույն դիրքում երկար ժամանակ: Յուրաքանչյուր երեսուն րոպե մեկ անհրաժեշտ է վեր կենալ եւ երեքրոպեանոց դադարներ կազմակերպել:
Անհրաժեշտ է ուշադրություն դարձնել հոգեկան առողջությանը: «Սովորաբար ճգնաժամերի ընթացքում առաջանում է սթրես: Մարդկանց հետ շփումն ու փոխվստահությունը կարող են օգնել այդ իրավիճակում»,-ասել է գործադիր տնօրենը՝ հավելելով. «Ուրիշ մարդկանց ցուցաբերվող աջակցությունը կօգնի եւ ինքներդ ձեզ»: Նա խորհուրդ է տվել լսել երաժշտություն, կարդալ գրքեր եւ խաղալ խաղեր: «Ստացեք տեղեկատվություն հուսալի աղբյուրներից օրական 1-2 անգամ»,-խորհուրդ է տվել նա: Դեռ ավելին, կազմակերպությունը, համագործակցելով սոցցանցերի հետ, մեկնարկում է ծառայություն կորոնավիրուսի մասին բնակչությանն իրազեկելու համար: «Այդ ծառայությունն աշխատում է անգլերենով, իսկ հաջորդ շաբաթից կգործի նաեւ ուրիշ լեզուներով»,-հայտնել է նա:

Отказ от курения, ограничение употребления алкоголя и физические упражнения помогут укрепить организм и преодолеть стрессы в условиях пандемии болезни, вызываемой коронавирусом. С таким советом выступил на брифинге в Женеве генеральный директор ВОЗ Тедрос Аданом Гебрейесус, передает ТАСС.
«Мы даем рекомендации не только странам, но и людям», - пояснил он, напомнив, что нынешняя пандемия кардинально изменила жизнь общества. «В эти трудные времена важно продолжать следить за своим физическим и психическим здоровьем», - отметил глава ВОЗ. Во-первых, необходимо придерживаться здоровой диеты, которая «помогает иммунной системе работать должным образом», во-вторых, следует ограничить потребление алкоголя. Третья рекомендация - прекратить курить, поскольку, по словам гендиректора, курение увеличивает риск тяжелых заболеваний в случае заражения коронавирусом. В-четвертых, необходимы физические упражнения. ВОЗ рекомендует ежедневные упражнения продолжительностью не менее 30 минут для взрослых и не менее часа для детей.
Тедрос Аданом Гебрейесус также посоветовал совершать прогулки, если это соответствует правилам, установленным местными властями в условиях пандемии. Если нет возможности выходить на улицу, то упражнения нужно делать дома. «Танцуйте под музыку, занимайтесь йогой или ходите вверх и вниз по ступеням», - сказал глава ВОЗ. В случае работы на дому не рекомендуется сидеть в одном и том же положении длительное время. Каждые полчаса «нужно вставать и делать трехминутный перерыв».
Необходимо уделять внимание также психическому здоровью. «Обычно в периоды кризисов возникают стрессы. Общение с людьми и доверие могут быть помощниками в этой ситуации», - сказал гендиректор, добавив: «Поддержка, оказываемая другим людям, будет помощью и для вас самих». Он посоветовал также слушать музыку, читать книги и играть в игры. «Получайте информацию из надежных источников один или два раза в день», - рекомендовал глава ВОЗ. Он сообщил, что с целью расширения доступа населения к надежной информации организация в сотрудничестве с соцсетями запускает сервисы для информирования населения о коронавирусе. «Эта служба работает на английском языке, а со следующей недели начнет работать и на других языках» - сообщил он.