Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հարգել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը: Երկրի նախագահը տիկնոջ` Ռիտա Սարգսյանի հետ այսօր` ապրիլի 24-ի առավոտյան այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր եւ ծաղիկներ դրել անմար կրակի մոտ:
Սերժ Սարգսյանին ուղեկցել են Գարեգին Բ-ն, ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը, վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, ԱԱԽ քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը, կառավարության անդամներ:
Գարեգին Բ-ն աղոթք է կարդացել անմեղ զոհերի հոգու հանգստության համար:
Նշենք, որ այս տարի Սուրբ Զատիկի տոնը համընկել է Հայոց ցեղասպանության 96-րդ տարելիցի հետ: Հայ առաքելական եկեղեցու որոշմամբ, այսօր առավոտյան Ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրի մոտ տեղի է ունեցել եկեղեցական արարողություն` ի հիշատական ցեղասպանության զոհերի, որից հետո բոլոր եկեղեցիներում տեղի կունենան պատարագներ:
Սուրբ Զատիկի խորհրդին համապատասխան, Ծիծեռնակաբերդում հնչել են նաեւ Զատիկի տոնի գլխավոր խոսքերը. «Քրիստոս հարյավ ի մեռելոց: Օրհնյալ է հարությունը Քրիստոսի»:
Հայոց ցեղասպանության փաստը ճանաչվել է բազմաթիվ երկրների կողմից: Առաջինը 1965 թվականին դա արել է Ուրուգվայը, որի օրինակին հետեւել են Ռուսաստանը, Ֆրանսիան, Իտալիան, Գերմանիան, Հոլանդիան, Բելգիան, Լեհաստանը, Լիտվան, Սլովակիան, Շվեդիան, Շվեյցարիան, Հունաստանը, Կիպրոսը, Լիբանանը, Կանադան, Վենեսուելան, ԱՐգենտինան, ԱՄՆ 42 նահանգներ: Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել է նաեւ Վատիկանը, Եվրախորհրդարանը եւ Եկեղեցիների համաշխարհային խորհուրդը:

Президент Армении Серж Саргсян почтил память жертв Геноцида армян.
Глава государства с супругой Ритой Саргсян утром 24 апреля посетил Мемориал жертвам Геноцида армян Цицернакаберд и возложил цветы к Вечному огню.
Президента сопровождают Католикос всех армян Гарегин Второй, спикер Национального Собрания Овик Абрамян, премьер-министр Тигран Саркисян, секретарь Совета национальной безопасности Артур Багдасарян, члены правительства, передает корреспондент Новости Армении - NEWS.am.
Гарегин Второй возвел молитву за упокой душ невинно убиенных.
Отметим, что в этом году  главный церковный праздник - праздник Христова Воскресения - совпал с 96-ой годовщиной Геноцида армян в Османской империи. Решением ААЦ, утром у мемориала памяти жертв Геноцида состоится церковный обряд поминовения невинных жертв, после которого во всех церквах ААЦ будет отслужена Св. Литургия. В свзяи с важной церковной датой у Цицернакаберда были произнесены также главные слова на Пасху: «Христос воскрес - воистину воскрес».
Факт геноцида армянского народа признан многими государствами. Первым это в 1965 году сделал Уругвай, примеру которого последовали Россия, Франция, Италия, Германия, Голландия, Бельгия, Польша, Литва, Словакия, Швеция, Швейцария, Греция, Кипр, Ливан, Канада, Венесуэла, Аргентина, 42 штата США. Геноцид армян признали также Ватикан, Европейский парламент, Всемирный совет церквей.