Հայոց ցեղասպանությունն աղերսներ ունի 1940-ականներին Գերմանիայում տեղի ունեցած հրեական Հոլոքոստի հետ: Այդ մասին Ծիծեռնակաբերդի բարձունքում հայտարարել է Հայաստանում Գերմանիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Հանս Յոհեն Շմիդտը, հաղորդում է NEWS.am-ի թղթակիցը:
«Կարեւոր է իմանալ այն, ինչ տեղի է ունեցել 1915թ. առաջ եւ հետո»,- նշել է դեսպանը: Նա նշել նաեւ, որ մայիսի 2-ին Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի հետ համատեղ Երեւանում բացվելու է «Լեփսիուսի տուն»: «Յոհաննես Լեփսիուսը մեծ դեր ունի Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործում, նկարագրել է այդ ահավոր իրադարձությունները»,- նշել է նա:
Նշենք, որ այսօր` ապրիլի 24-ին ողջ աշխարհի հայությունը նշում է 1915-23 թթ Օսմանյան Թուրքիայում տեղի ունեցած հայոց ցեղասպանության 96-րդ տարելիցը: 1915 թվականի այս օրը Օսմանյան Թուրքիայի ղեկավարության հրամանով սպանվեց Ստամբուլի մտավորականությունը, այնուհետեւ տեղի ունեցան զանգվածային կոտորածներ: Երկրի ողջ հայ բնակչությունը տեղահանվեց իր բնօրրանից ու քշվեց դեպի Դեր Զորի անապատները, ճանապարհին ոչնչանալով: Ցեղասպանությանը զոհ գնաց 1,5 մլն հայ:
Հիշեցնենք նաեւ, որ Հայոց ցեղասպանության փաստը ճանաչվել է բազմաթիվ երկրների կողմից: Առաջինը 1965 թվականին դա արել է Ուրուգվայը, որի օրինակին հետեւել են Ռուսաստանը, Ֆրանսիան, Իտալիան, Գերմանիան, Հոլանդիան, Բելգիան, Լեհաստանը, Լիտվան, Սլովակիան, Շվեդիան, Շվեյցարիան, Հունաստանը, Կիպրոսը, Լիբանանը, Կանադան, Վենեսուելան, ԱՐգենտինան, ԱՄՆ 42 նահանգներ: Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել է նաեւ Վատիկանը, Եվրախորհրդարանը եւ Եկեղեցիների համաշխարհային խորհուրդը:

YEREVAN. - It is very important to remember what happened in 1915 and even earlier, German Ambassador to Armenia Hans-Jochen Schmidt told journalists April 24. Ambassador Hans-Jochen Schmidt, accompanied by a Lepsius House delegation, visited the Memorial to Armenian Genocide victims.
Johannes Lepsius played his role in recognition of the Armenian Genocide, the German ambassador said.
He pointed out parallels between the Armenian Genocide and Jewish Holocaust. It is necessary to know what happened and feel responsible. Both the government and NGOs have their roles in it, said Hans-Jochen Schmidt.
Many states have recognized the Armenian Genocide. Uruguay was the first to do it in 1965. The Armenian Genocide has since been recognized by Russia, France, Germany, Netherlands, Belgium, Poland, Lithuania, Slovakia, Sweden, Switzerland, Greece, Cyprus, Lebanon, Canada, Venezuela, Argentina, as well as by 42 of the U.S. states. The Armenian Genocide has also been recognized by Vatican, the European Parliament, and World Church Council.
The Committee on Foreign Affairs of the U.S. House of Representatives approved an Armenian Genocide resolution on March 4.