Բելգիայի Լյոժ քաղաքի բնակիչը վարակել է իր կատվին նոր տիպի կորոնավիրուսով, հայտնել են տեղի առողջապահության համակարգի ներկայացուցիչները, հաղորդում է The Brussells Times-ը։
«Լյոժի անասնաբուժական ֆակուլտետը հայտնել է, որ կատուն վարակվել է կորոնավիրուսային հիվանդությամբ։ Կատուն ապրում էր իր տիրոջ հետ, որի մոտ հայտնաբերվել էին ախտանշանները դեպքից մեկ շաբաթ առաջ»,-տեղեկացրել է պորֆեսոր Սթիվեն Վան Գուխթը։
Պրոֆեսորը հայտնել է, որ կենդանիները սերտ շփվել են իրենց տիրոջ հետ, իսկ մեկ շաբաթ անց կատվի մոտ նկատվել է փորլուծություն, փսխում եւ շնչառական խնդիրներ։
Վիրուսը հայտնաբերվել էր կենդանու արտաթորանքում։
Նոր տիպի կորոնավիրուսով վարակվելու դեպքերը կենդանիների շրջանում շատ հազվադեպ են։ Ավելի վաղ հաղորդվել էր Հոնկոնգում երկու շների վարակման մասին, սակայն դրանց մոտ, ի տարբերություն կատվի, ինչ-որ ախտանշաններ չէին նկատվել։

Жительница бельгийского города Льеж заразила свою кошку коронавирусом нового типа, сообщили на пресс-конференции местные представители системы здравоохранения, передает The Brussells Times.
«Ветеринарный факультет Льежа сообщил о заражении кошки  коронавирусной инфекцией. Кошка жила со своей хозяйкой, у которой симптомы выявились за неделю до того, как они появились у кошки», - сообщил профессор Стивен Ван Гухт.
Профессор сообщил, что животное тесно контактировало со своей хозяйкой, а через неделю у животного начались диарея, рвота и проблемы с дыханием.
Вирус был обнаружен в фекалиях животного.
Случаи заражения коронавирусом нового типа среди животных крайне редки. Ранее сообщалось о заражении двух собак в Гонконге, однако у них, в отличие от кошки, каких-либо симптомов не наблюдалось.