Ford ընկերությունը հայտարարել է, որ հաջորդ 100 օրվա ընթացքում Միչիգանի գործարանում General Electric-ի բժշկական ստորաբաժանման հետ համագործակցությամբ կթողարկի թոքերի արհեստական օդափոխության 50 հազար սարք, հայտնում է Reuters-ը:
Դրանից հետո ընկերությունը ամսական 30 հազար ԹԱՕ սարք է թողարկելու նոր տեսակի կորոնավիրուսով տառապող պացիենտների համար:
Ընկերությունից նշել են, որ ԹԱՕ նոր սարքերն ունենալու են պարզեցված դիզայն, որը ստացել է General Electric-ի բժշկական ստորաբաժանման հավանությունը:
Նոր սարքի աշխատանքը հիմնվելու է մթնոլորտային ճնշման վրա, էլեկտրականություն չի պահանջվելու:
Ավելի վաղ կորոնավիրուսի համավարակից առավել տուժած նահանգների ղեկավարները դիմել էին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի աշխատակազմին, ինչպես նաեւ արտադրողներին՝ խնդրելով արագացնել ԹԱՕ սարքերի արտադրությունը: Նյու Յորքի հիվանդանոցներում ներկայումս արդեն մեկ սարք են օգտագործում 2 պացիենտի թոքերի աշխատանքը պահպանելու համար:
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը օգտվել է պաշտպանական արտադրության մասին օրենքի շրջանակում իր լիազորություններից՝ խոշորագույն ավտոարտադրողներին, ներառյալ Ford-ին եւ General Motors-ին, հանձնարարելով զբաղվել ԹԱՕ սարքերի արտադրությամբ:

Компания Ford заявила, что выпустит 50 000 аппаратов искусственной вентиляции легких в течение следующих 100 дней на заводе в Мичигане в сотрудничестве с медицинским подразделением General Electric, сообщает Reuters
После этого компания будет производить 30 000 аппаратов ИВЛ в месяц для пациентов, страдающих коронавирусом нового типа.
Как отметили в компании, у новых апаратов ИВЛ будет упрощенный дизайн, одобренный медицинским подразделением General Electric, а также Управлением по контролю за продуктами и лекарствами.
Работа нового аппарата будет основываться на атмосферном давлении, и для него не потребуется электричество.
Ранее руководства штатов, наиболее пораженных пандемией коронавируса, обратились к администрации президента США Дональда Трампа, а также производителям с просьбой ускорить производство аппаратов ИВЛ.  В больницах в Нью-Йорке в настоящее время уже используют по одному аппарату для поддержания работых легких двух пациентов.
Президент США Дональд Трамп воспользовался своими полномочиями в рамках закона об оборонном производстве, поручив крупнейшим автопроизводителям, включая Ford и General Motors, заняться производством аппаратов ИВЛ.