Բոսնիայում մոտ 80 մարդ հացադուլ է սկսել՝ ի նշան կարանտինի դեմ բողոքի, որ սահմանվել է նոր տեսակի կորոնավիրուսի տարածման հետեւանքով, հայտնում է Fox News-ը:
Բոսնիացիների մի խումբ աշխատել է արտերկրում եւ վերջերս է վերադարձել հայրենիք: Սակայն նրանց համար 28 օր կարանտին են սահմանել Զենիկա քաղաքի հյուրանոցներից մեկում:
Այսօրվանից կարանտինի մեջ գտնվող քաղաքացիները հացադուլ են հայտարարել, որպեսզի ճնշում գործադրեն իշխանությունների վրա եւ տնային մեկուսացման հասնեն:
Այս ամենից բացի, բողոքի ցույցի մասնակիցներն արգելել են բժիշկների մուտքը, ովքեր ամեն օր հյուրանոց են այցելում եւ չափում են նրանց ջերմությունը:
Ջոն Հոփկինսի համալսարանի վերջին տվյալների համաձայն՝ Բոսնիայում գրանցվել է նոր տեսակի կորոնավիրուսով վարակման 1309 դեպք, մահացել է 49 մարդ:

Около 80 человек в Боснии начали голодовку в знак протеста против карантина, под который их поместили в связи с распространением коронавируса нового типа, сообщает Fox News.
Группа боснийцев работала за рубежом и недавно вернулась на родину. Однако их поместили под карантин на 28 дней в одной из гостиниц в городе Зеника.
С сегодняшнего дня граждане на карантине объявили голодовку, чтобы оказать давление на власти и добиться домашней самоизоляции.
Помимо прочего участники протестной акции запретили вход для медиков, которые ежедневно посещают гостиницу и измеряют им температуру.
Согласно последним данным Университета Джона Хопкинса, в Боснии зарегистрировано 1 309 случаев заражения коронавирусом нового типа, 49 человек умерли.