Թուրքիան արագացնում է իր գիտական հետազոտությունները եւ գիտարշավային միջոցառումները Արկտիկայում ու Անտարկտիկայում՝ ձգտելով դառնալ բեւեռային տերությւուն, ինչպես կլիմայի փոփոխության ուսումնասիրման, այնպես էլ այն բանի համար, որպեսզի հավակնի կոմերցիոն հնարավորություններին եւ պաշարների արդյունահանմանը, հայտնում է Anadolu-ն։
«Թուրքիան ամեն տարի իրականացնում է բեւեռային հետազոտությունների ավելի արդյունավետ նախագծեր՝ ավելացնելով իր հզորությունը ինչպես տարածաշրջանում, այնպես էլ ամբողջ աշխարհում»,- ասել է Ստամբուլի տեխնիկական համալսարանի Թուրքական բեւեռային հետազոտությունների առաջին կենտրոնի ղեկավար Բուրկու Օզոյը։
2016թ․ ապրիլին հետազոտողների թուրքական խումբն առաջին անգամ այցելեց Անտարկտիկա՝ կլիմայի փոփոխության ազդեցությունը ուսումնասիրելու համար: Թիմում ընդգրկված էին 14 բժիշկներ, բուսաբաններ, երկրաբաններ եւ օվկիանոսագետներ՝ յոթ համալսարաններից:
Թուրքական արկտիկական գիտական արշավախումբը 2019 թ. ստեղծել է ժամանակավոր բեւեռային բազա՝ Անտարկտիկայում, մշտական բազա ստեղծելու տեխնիկատնտեսական հիմնավորումները ավարտական փուլում են: «Եթե ամեն ինչ ընթանա պլանի համաձայն, մեր նպատակն է մինչեւ մեր հանրապետության հարյուրամյակը (2023) գիտական բազա գործարկելը»,- ասել է Օզոյը:
Թուրքիայի անտարկտիկական գիտական արշավախմբի ղեկավար Էրսան Բաշարը կարծում է, որ ամենամյա գիտական արշավախմբերը եւ բեւեռներում նախագծերի ընդլայնումը «հզորացրել են Թուրքիայի բեւեռային քաղաքականությունը»:
Բայց, ուսումնասիրելով եւ դիտարկելով կլիմայի փոփոխության հետեւանքները, թուրք գիտնականները նաեւ ուսումնասիրում են կոմերցիոն հնարավորությունները եւ բեւեռներում բնական պաշարների արդյունահանումը:
Օզոյի խոսքերով՝ Արկտիկան տիրապետում է աշխարհում ածխաջրածնային պաշարների գրեթե մեկ երրորդին, իսկ Անտարկտիկան հարուստ է պղինձով եւ երկաթով:
Բաշարն ասել է, որ Անտարկտիկան հսկայական ներուժ ունի խեցգետնի, փոքր խեցգետնի ստացման համար, որը սպիտակուցի եւ omega-3 ճարպաթթուների հարուստ աղբյուր է։ «Ծովախեցգետիններ հավաքելը եկամտի կարեւոր աղբյուր կլինի Թուրքիայի համար»,- ասել է Բաշարը։
Նրա խոսքերով՝ որոշ թուրքական ընկերություններ իրականացրել են նշանակալի նախագծեր, որոնք կապված են Արկտիկայի սահմանակից երկրներում շինարարության եւ գազի արդյունաբերության հետ: «Թուրքիան պետք է մեծացնի իր դիտորդի կարգավիճակը Անտարկտիկայում, որպեսզի դառնա որոշումներ կայացնող երկրներից մեկը: Թուրքիան հասնելու է իր նպատակին՝ ավելացնելով իր գիտական հզորությունը Անտարկտիկայում»,- կարծում է նա։

Турция ускоряет свои научные исследования и экспедиционные мероприятия в Арктике и Антарктике, стремясь стать полярной державой - как для изучения изменения климата, так и для того, чтобы претендовать на коммерческие возможности и добычу ресурсов, сообщает Anadolu.
«Турция реализует более эффективные проекты для проведения полярных исследований с каждым годом, увеличивая свою мощь как в регионе, так и по всему миру», - сказал Бурку Оззой, глава первого Турецкого полярного исследовательского центра в Стамбульском техническом университете.
В апреле 2016 года турецкая группа исследователей впервые посетила Антарктиду, чтобы изучить влияние изменения климата. Команда состояла из 14 медиков, ботаников, геологов и океанографов из семи университетов.
Турецкая арктическая научная экспедиция создала временную полярную базу в Антарктике в 2019 году, технико-экономические обоснования для создания постоянной базы находятся на завершающей стадии. «Если все пойдет по плану, наша цель - запустить научную базу к столетию нашей республики [2023]», - сказал Оззой.
Руководитель антарктической научной экспедиции Турции Эрсан Башар считает, что ежегодные научные экспедиции и расширение проектов на полюсах «усилили полярную политику Турции».
Но, изучая и наблюдая за последствиями изменения климата, турецкие ученые также изучают коммерческие возможности и добычу природных ресурсов на полюсах.
По словам Озсоя, Арктика обладает почти одной третью мировых запасов углеводородов, а Антарктида богата медью и железом.
Башар сказал, что Антарктида обладает огромным потенциалом для добычи криля - маленького ракообразного, который является богатым источником белка и жирных кислот омега-3, используемых в качестве пищевых добавок или масляных капсул, а также для скота и корма для домашних животных. «Сбор криля станет важным источником дохода для Турции», - сказал Башар Анадолу.
По его словам, некоторые турецкие фирмы осуществили значительные проекты, связанные со строительством и газовой промышленностью в странах, граничащих с Арктикой. «Турция должна повысить свой статус наблюдателя в Антарктике, чтобы стать одной из стран, принимающих решения. Турция достигнет своей цели, увеличив свою научную мощь в Антарктике», - считает он.