Անցած տարի խաղողը մթերեցինք 130-150 դրամով, ընտիր էր, բայց միանգամից օղու գինը 700 դրամով բարձրացավ: Այս մասին այսօր՝ մայիսի 23-ին, Արարատի մարզի Քաղցրաշեն համայնքում դիմելով ՀՀ վարչապետին ասաց գյուղացիներից մեկը:
Նա հարց ուղղեց, թե այս տարի ինչ պայմաններ են լինելու, ինչին վարչապետն արձագանքեց. «Էս տարվա մթերման գինն էլ է նորմալ լինելու, հանգիստ եղեք»:
Էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանն էլ նշեց, որ այս տարի անձրեւներից խաղողի տերեւները, թե նաեւ խաղողը ծակոտկեն է. «Լավ որակով խաղողը քիչ է, բայց երկրից դուրս գնալու է»:
Մեկ այլ գյուղացի էլ նշեց, որ թեեւ կոնյակի գործարանը այս տարի պատրաստ է իրենից խաղողը մթերել 150 դրամով, սակայն պայմանավորվ նախատեսված 20 տոննայի փոխարեն պատրաստ է մթերել միայն 10 տոննա:
Սրան վարչապետն արձագանքեց. «Էս տարի խաղողի բերքը շատ է, էս դարդից ո՞նց ենք պրծնելու: Բերքը շատ ա, պրոբլեմ ա, բերքը քիչ ա, պրոբլեմ ա»:

В прошлом году мы продали виноград за 130-150 драмов, это было прекрасно, но цена на водку сразу выросла на 700 драмов. Об этом заявил во время визита премьер-министра Армении Никола Пашиняна в село Кахцрашен 23 мая один из жителей деревни.
А какие условия будут в этом году, поинтересовался он. Пашинян в ответ заявил: «И в этом году будет нормальная цена, будьте спокойны».
В свою очередь, министр экономики Армении Тигран Хачатрян подчеркнул, что виноград в этом году пострадал из-за дождей. «Винограда хорошего качества мало, но экспорт из страны будет организован», - сказал он.
Еще один житель села Кахцрашен рассказал о том, что коньячный завод в этом году готов закупить у него виноград за 150 драмов. Но вместо предусмотренных 20 т. он хочет приобрести лишь 10 т. В ответ Пашинян подчеркнул: «Урожай этого года большой, как с этим справимся? Урожай большой – проблема, урожай маленький – опять проблема».