Անցած տարի խաղողը մթերեցինք 130-150 դրամով, ընտիր էր, բայց միանգամից օղու գինը 700 դրամով բարձրացավ: Այս մասին այսօր՝ մայիսի 23-ին, Արարատի մարզի Քաղցրաշեն համայնքում դիմելով ՀՀ վարչապետին ասաց գյուղացիներից մեկը:
Նա հարց ուղղեց, թե այս տարի ինչ պայմաններ են լինելու, ինչին վարչապետն արձագանքեց. «Էս տարվա մթերման գինն էլ է նորմալ լինելու, հանգիստ եղեք»:
Էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանն էլ նշեց, որ այս տարի անձրեւներից խաղողի տերեւները, թե նաեւ խաղողը ծակոտկեն է. «Լավ որակով խաղողը քիչ է, բայց երկրից դուրս գնալու է»:
Մեկ այլ գյուղացի էլ նշեց, որ թեեւ կոնյակի գործարանը այս տարի պատրաստ է իրենից խաղողը մթերել 150 դրամով, սակայն պայմանավորվ նախատեսված 20 տոննայի փոխարեն պատրաստ է մթերել միայն 10 տոննա:
Սրան վարչապետն արձագանքեց. «Էս տարի խաղողի բերքը շատ է, էս դարդից ո՞նց ենք պրծնելու: Բերքը շատ ա, պրոբլեմ ա, բերքը քիչ ա, պրոբլեմ ա»:

Last year we procured grapes for 130-150 drams; it was fine. But immediately the price of vodka increased by 700 drams. One of the villagers said this Saturday in Kaghtsrashen community of Armenia’s Ararat Province, addressing Prime Minister Nikol Pashinyan.
He asked what conditions will be this year, to which the Prime Minister responded. "The procurement price this year will be normal, too; rest assured."
The Pashinyan added: "The grape harvest is a lot this year. How are we going to be over with this ‘concern?’ The harvest is a lot, it’s a problem, the harvest is small, it’s a problem.”