«Ես խորապես անհանգստացած եմ բռնության աճով, որը մենք նկատեցինք Հայաստանի եւ Ադրբեջանի սահմանին, եւ կոչ եմ անում անհապաղ վերադառնալ հրադադարի ռեժիմին: Այս մասին հայտարարել է ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Ալբանիայի վարչապետ Էդի Ռաման:
Նրա խոսքերով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները եւ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ, դեսպան Անջեյ Կասպրշիկը, սերտ կապեր են պահպանում կողմերի հետ՝ փորձելով կայունացնել իրավիճակը: 2019-ի մարտին Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո Վիեննայում կայացած իրենց հանդիպման ընթացքում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարների միջեւ ստեղծվել են ուղիղ կապի ուղիներ: Ռաման հույս է հայտնել, որ նման մեխանիզմները կարող են օգտագործվել իրավիճակը կարգավորելու համար:
Նա ցավակցություն է հայտնել զոհվածների ընտանիքներին ու ընկերներին եւ մտահոգություն է հայտնել երկու կողմից տուժածների բարեկեցության վերաբերյալ: «Մենք պետք է անենք հնարավոր ամեն ինչ, որպեսզի նվազեցվի հակամարտության ազդեցությունը մարդկանց վրա եւ, որքան հնարավոր է շուտ, վերսկսվեն բուն բանակցությունները»,- ասել է Ռաման՝ ընդգծելով իր աջակցությունը Մինսկի գործընթացին:

«Я глубоко обеспокоен ростом насилия, которое мы наблюдали на границе между Арменией и Азербайджаном, и призываю немедленно вернуться к режиму прекращения огня. Об этом заявил  действующий председатель ОБСЕ, премьер-министр Албании  Эди Рама.
По его словам,  сопредседатели Минской группы ОБСЕ и личный представитель действующего председателя посол Анджей Каспршик поддерживают тесные контакты со сторонами, стремясь стабилизировать  ситуацию. Прямые каналы связи были установлены  между лидерами Армении и Азербайджана во время их встречи в Вене под эгидой сопредседателей Минской группы в марте 2019 года. Рама выразил надежду, что такие механизмы могут быть использованы для деэскалации  ситуации.
Рама выразил соболезнования семьям и друзьям погибших и обеспокоенность по поводу благополучия пострадавших с обеих сторон. «Мы должны сделать все возможное, чтобы уменьшить воздействие конфликта на людей и как можно скорее возобновить переговоры по существу», - сказал Рама, подчеркнув свою поддержку Минскому процессу.