ԱՄՆ-ն առայժմ չի կարողացել կորոնավիրուսն իր վերահսկողության տակ վերցնել, եւ անորոշության բարձր աստիճան կա այն բանի վերաբերյալ, թե համավարակը որքան ուժեղ է ներգործում տնտեսության վրա, ասել է Ֆիլադելֆիայի Դաշնային պահուստային բանկի ղեկավար Պատրիկ Հարքերը, փոխանցում է Reuters-ը:
Հիմնվելով միջինացված կանխատեսումների վրա՝ Հարքերն ասել է, որ այս տարվա առաջին կեսին ԱՄՆ ռեալ ՀՆԱ-ն կարող է 20 տոկոսով նվազել, այնուհետեւ՝ երկրորդ կիսամյակում աճել 13 տոկոսով: Նրա խոսքով՝ մեկ տարում տնտեսությունը կարող է կրճատվել գրեթե 6 տոկոսով:
«Սա շատ ավելի կտրուկ ռեցեսիա է, քան ունեցել ենք ֆինանսական ճգնաժամի ժամանակ»,- ասել է Հարքերը վեբինարին ընդառաջ պատրաստված մեկնաբանություններում՝ նաեւ նշելով, որ կանխատեսումները «մշտապես փոփոխվում են վիրուսի տարածման հետագծի հետ միասին»:

The US has not yet managed to control COVID-19, and there is a high level of uncertainty about how severely the pandemic will affect the economy, Reuters reported referring to Philadelphia Federal Reserve Bank President Patrick Harker.
Based on average forecasts, Harker said US real GDP could fall 20% in the first half of this year and then rise 13% in the second half. According to him, the economy could shrink by about 6% in a year.
“That’s a much sharper recession than we experienced during the financial crisis,” Harker said in remarks prepared for a webinar, also noting that projections are “constantly changing along with the path of the virus.”