ԱՄՆ-ն առայժմ չի կարողացել կորոնավիրուսն իր վերահսկողության տակ վերցնել, եւ անորոշության բարձր աստիճան կա այն բանի վերաբերյալ, թե համավարակը որքան ուժեղ է ներգործում տնտեսության վրա, ասել է Ֆիլադելֆիայի Դաշնային պահուստային բանկի ղեկավար Պատրիկ Հարքերը, փոխանցում է Reuters-ը:
Հիմնվելով միջինացված կանխատեսումների վրա՝ Հարքերն ասել է, որ այս տարվա առաջին կեսին ԱՄՆ ռեալ ՀՆԱ-ն կարող է 20 տոկոսով նվազել, այնուհետեւ՝ երկրորդ կիսամյակում աճել 13 տոկոսով: Նրա խոսքով՝ մեկ տարում տնտեսությունը կարող է կրճատվել գրեթե 6 տոկոսով:
«Սա շատ ավելի կտրուկ ռեցեսիա է, քան ունեցել ենք ֆինանսական ճգնաժամի ժամանակ»,- ասել է Հարքերը վեբինարին ընդառաջ պատրաստված մեկնաբանություններում՝ նաեւ նշելով, որ կանխատեսումները «մշտապես փոփոխվում են վիրուսի տարածման հետագծի հետ միասին»:

США пока не сумели взять коронавирус под контроль, и существует высокая степень неопределенности относительно того, как сильно пандемия повлияет на экономику, сказал  глава Федерального резервного банка Филадельфии Патрик Харкер, передает Reuters
Основываясь на усредненных прогнозах, Харкер сказал, что реальный ВВП США может упасть на 20% в первой половине этого года, а затем вырасти на 13% во втором полугодии. По его словам, экономика может сократиться примерно на 6% за год.
«Это гораздо более резкая рецессия, чем мы испытали во время финансового кризиса», - сказал Харкер в комментариях, подготовленных к вебинару, также отметив, что прогнозы «постоянно меняются вместе с траекторией распространения вируса».