ԱՄԷ-ն եւ Իսրայելը համամիտ են իրենց ազգային համացանցային սպառնալիքների հարցում։ Այս մասին հայտարարել է իսրայելական Կիբեռանվտանգության ազգային վարչության ղեկավար Իգալ Ունան ԱՄԷ-ի իր գործընկեր Մոհամմեդ ալ Քուվայթիի հետ առցանց կոնֆերանսի ժամանակ, փոխանցում է Reuters-ը։
Իսրայելի եւ ԱՄԷ-ի միջեւ պաշտոնական հարաբերությունների հաստատումը հանգեցրել է բազմաթիվ երկկողմ գործարքների, այդ թվում՝ կիբեռտեխնոլոգիաների շուրջ, որոնց արտահանումը 2019 թվականին գնահատվում էր 6,5 մլրդ դոլար։
«Մեզ մոտ միեւնույն սպառնալիքներն են տարածաշրջանի բնույթի, մեր նոր «բաց» հարաբերությունների եւ այն բանի պատճառով, թե ով ենք մենք՝ տնտեսապես եւ տեխնոլոգիապես ուժեղ լինելու առումով»,- ասել է Իգալ Ունան։
Մոհամմեդ ալ Քուվայթին ԱՄԷ-ն անվանել է իր թվային ոլորտի զարգացմանը զուգահեռ պոտենցիալ ենթակա առցանց սաբոտաժի վտանգին, ներառյալ շորթիչ-ծրագրերի հարձակումները։ Նա իսրայելի հետ հարաբերությունների կարգավորումը բնութագրել է որպես ԱՄԷ-ի կառավարությա համար «առաջքայլ», քանի որ այն հետապնդում է այնպիսի նպատակներ, ինչպես «խելացի» կառավարությունը եւ արհեստական ինտելեկտի տեխնոլոգիաները։

ОАЭ и Израиль разделяют угрозы для своих национальных онлайн-сетей. Об этом заявил глава израильского Национальное управление кибербезопасности Игал Унна на онлайн-конференции с коллегой из ОАЭ Мохамедом  аль-Кувайти, передает Reuters.
Установление официальных отношений между Израилем и ОАЭ привело к многоличсленным двусторонним сделкам, в том числе по кибертехнологиям, экспорт которых в 2019 году оценивался в 6,5 млрд долларов.
«У нас  одни и те же угрозы из-за характера региона, наших новых  «открытых» отношений и из-за того, кем мы являемся - сильными экономически и технологически», - сказал Игал Унна.
Мохамед  аль-Кувайти назвал ОАЭ потенциально подверженными риску онлайн-саботажа, включая атаки программ-вымогателей, по мере развития своей цифровой сферы. Он  охарактеризовал нормализацию отношений с Израилем как «шаг вперед» для правительства ОАЭ, поскольку оно преследует такие цели, как «умное» правительство и технологии искусственного интеллекта.