Թրամփի վարչակազմին կոչ են արել պատժամիջոցներ կիրառել Թուրքիայի նկատմամբ՝ ի պատասխան ղարաբաղյան հակամարտության մեջ նրա գործողությունների, եւ զգուշացրել են, որ Թուրքիայի գործողությունները պայմանավորված են քրիստոնյաների նկատմամբ թշնամանքով, հայտնում է Catholic News Agency-ը։
Կոչերը հնչել են «Թուրքիան հերթական քրիստոնեական ցեղասպանությունն է իրականացնում. Ինչու է լռում Թրամփի վարչակազմը» անվանումով հարթակային քննարկման ժամանակ, որը կազմակերպվել է ի պաշտպանություն քրիստոնյաների։
Քննարկմանը մասնակցել են «Ի պաշտպանություն քրիստոնյաների» կազմակերպության նախագահ Թուֆիկ Բաակլինին, Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Ամփարյանը, ԱՄՆ-ում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը, Ձեռներեցության ամերիկյան ինստիտուտից Մայքլ Ռուբինը, «Ի պաշտպանություն քրիստոնյաների» կազմակերպությունից Ռիչ Հազալը եւ Հունա-ամերիկյան առաջնորդների խորհրդի անդամ Էնդի Զեմենիդեսը:
Բաակլինիի խոսքով՝ Թուրքիան վտանգավոր դերակատար է, եւ «մենք ակնկալում ենք, որ Թրամփի վարչակազմը քայլեր կձեռնարկի»: Նա նշել է, որ Թուրքիայի նկատմամբ ներկայիս քաղաքականությունը չի աշխատում, եւ «նախագահ Թրամփն ու Կոնգրեսը պետք է խստորեն պատժամիջոցներ կիրառեն Թուրքիայի դեմ»՝ քրիստոնյաների հանդեպ նրա թշնամանքի համար:
Քննարկման որոշ մասնակիցներ կոչ են արել պատժամիջոցներ կիրառել՝ ի պատասխան Թուրքիայի կողմից միջազգային համաձայնագրերի խախտման:
Ինչպես պարզաբանել է Հազալը, 2019-ի հոկտեմբերին պատժամիջոցները վերացվել են այն բանից հետո, երբ Թուրքիան համաձայնել է դադարեցնել կրակը Սիրիայի հյուսիս-արեւելքում: Սակայն այդ ժամանակվանից «Թուրքիան ավելի քան 800 անգամ խախտել է ԱՄՆ-ի միջնորդությամբ կնքված հրադադարը»:
Հոկտեմբերի 8-ին զինյալները կրակ են բացել Շուշիի հայկական եկեղեցու ուղղությամբ: Տաճարի վրա հարձակումը դատապարտել են քրիստոնյա առաջնորդները եւ կրոնական ազատության պաշտպանները:
ԱՄՆ Միջազգային կրոնական ազատության հանձնաժողովը հայտարարել է, որ «տագնապած է» եւ կոչ է արել պաշտպանել «աղոթատեղիները եւ կրոնական վայրերը»:
Ռոբերտ Ավետիսյանը նշել է, որ ներկայիս հակամարտությունն «աննախադեպ է», եւ որ բռնությունների մեծ մասի հետեւում կանգնած են Թուրքիայի կողմից վարձված վարձկանները: «Մեզ պետք է, որ աշխարհը բարձրաձայնի սա»,- ասել է Ավետիսյանը: «Մեզ պետք է, որ աշխարհը ներքաշվի այս իրավիճակում»:
Նա կոչ է արել ճանաչել Արցախը՝ հայտարարելով, որ դա ազդանշան կլինի Ադրբեջանի համար:
Մայք Ռուբինը նշել է, որ այն, ինչ ներկայումս տեղի է ունենում Արցախում, «որեւէ արդարացում չունի»: Նրա խոսքով, Թուրքիան պատմական պահանջներ չունի Արցախի նկատմամբ, Ռուբինը «հակամարտության միակ դրդապատճառ» համարում է «բացարձակ թշնամանքը»: Ռուբինը հայտարարել է, որ այդ թշնամությունը տարածվում է «ոչ թե հայերի վրա՝ որպես ժողովրդի, այլ քրիստոնեության վրա՝ որպես կրոնի»:
«Պարզ է դառնում, որ գուցե այլեւս չպետք է ընդունենք Թուրքիայի արդարացումները»,- ասել է նա՝ հավելելով , որ Անկարան ակտիվորեն աջակցում է «Իսլամական պետությանը»:
Զեմենիդեսը եւ Հազալը նշել են, որ տարածաշրջանում քրիստոնյաների թվի անկումը նման է ցեղասպանության ընդունված սահմանմանը:
Զեմենիդեսը հայտարարել է, որ «Արցախի գոյությունը անհարմարություն է» Թուրքիայի համար, եւ նշել է, որ ներկայումս երկրում ապրում է ավելի քան 2000 հույն-ուղղափառ քրիստոնյա, եւ Թուրքիայի վերաբերմունքը քրիստոնյա փոքրամասնությունների նկատմամբ «ամոթ» է համարել բոլոր արեւմտյան երկրների համար:
Ռուբինը նախագահ Դոնալդ Թրամփի հարաբերությունները Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ «բոլորովին տարօրինակ» է որակել եւ կոչ է արել հետագա գործողությունների դիմել: Ըստ նրա, Կոնգրեսը պետք է «ավելի վճռական» լինի, երբ խոսքը վերաբերում է Թուրքիային, եւ դա վերաբերում է երկու քաղաքական կուսակցություններին:
«Եթե մենք այս փուլում չկարողանանք դիրք զբաղեցնել, երբ ռմբակոծում են եկեղեցիները, երբ ռմբակոծում են խաղաղ բնակիչներին, երբ վերջը չի երեւում, դա ամոթալի բիծ կլինի մեր հավաքական խղճի վրա»,- ասել է Զեմենիդեսը:
Հազալը նաեւ կոչ է արել, որ Թուրքիան Միջազգային կրոնական ազատության գրասենյակի կողմից «առանձնահատուկ մտահոգություն առաջացնող երկիր» ճանաչվի: Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ-ը «պետք է միջոցներ ձեռնարկի՝ կոշտ, կտրուկ պատժամիջոցների տեսքով, եւ դադարեցնի ռազմական օգնությունը»:

Администрацию Трампа призвали ввести санкции в отношении Турции в ответ на ее действия в карабахском конфликте и предупредили, что действия Турции были вызваны враждебностью по отношению к христианам, сообщает Catholic News Agency.
Призывы прозвучали во время панельной дискуссии, организованной группой в защиту христиан, под названием «Турция совершает еще один христианский геноцид. Почему молчит администрация Трампа?».
В дискуссии приняли участие президент организации «В защиту христиан» Туфик Бааклини, исполнительный директор Армянского национального комитета Америки Арам Ампарян, , постоянный представитель Нагорно-Карабахской Республики в США Роберт Аветисян, Майкл Рубин из Американского института предпринимательства, Рич Газаль из организации «В защиту христиан» и Энди Земенидес из Греко-американского совета лидеров.
По словам Бааклини, Турция является опасным игроком, и «мы ожидаем, что администрация Трампа примет меры». Он отметил, что нынешняя политика в отношении Турции не работает и «президент Трамп и Конгресс должны наложить на Турцию жесткие санкции» в свете ее враждебности по отношению к христианам.
Некоторые участники дискуссии призвали к введению санкций в ответ на нарушение Турцией международных соглашений.
В октябре 2019 года, пояснил Газаль, санкции отменены сняты после того, как Турция согласилась на прекращение огня на северо-востоке Сирии. Однако с тех пор «Турция нарушила это соглашение о прекращении огня при посредничестве США более 800 раз».
8 октября боевики обстреляли армянскую церковь в Шуши. Нападение на собор вызвало осуждение христианских лидеров и защитников религиозной свободы.
Комиссия США по международной религиозной свободе заявила, что «встревожена» и призвала «к охране мест отправления культа и религиозных объектов».
Роберт Аветисян отметил, что нынешний конфликт «беспрецедентен», и что за большей частью насилия стоят наемники, нанятые Турцией. «Нам нужно, чтобы мир высказался», - сказал Аветисян. «Нам нужно, чтобы мир был вовлечен в эту ситуацию».
Он призвал к признанию Арцаха, заявив, что это станет сигналом для Азербайджана.
Майк Рубин отметил, что то, что в настоящее время происходит в Арцахе, «не имеет никакого оправдания». По его словам, Турция не имеет исторических претензий на Арцах, Рубин «единственной мотивацией» в конфликте была «абсолютная враждебность». Рубин заявил, что эта враждебность распространяется «не на армян как народ, а на христианство как религию».
«Становится ясно, что, возможно, нам больше не следует принимать оправдания Турции», - сказал он, добавив, что Анкара активно поддерживает «Исламское государство».
Земенидес и Газаль отметили, что сокращение числа христиан в регионе сродни принятому определению геноцида.
Земенидес заявил, что «существование Арцаха является неудобством» для Турции, и отметил, что в настоящее время в стране проживает менее 2000 греко-православных христиан, и назвал отношение Турции к христианским меньшинствам «позором» для всех западных стран.
Рубин охарактеризовал отношения президента Дональда Трампа с президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом как «абсолютно странные» и призвал к дальнейшим действиям. По его словам, Конгресс должен быть «более настойчивым», когда речь идет о Турции, и это относится к обеим политическим партиям.
«Если мы не сможем занять позицию на этом этапе - когда бомбят церкви, когда бомбят гражданских лиц, когда не видно конца, это будет позорным пятном на нашей коллективной совести», - отметил Земенидес.
Газаль также призвал, чтобы Турция была объявлена «страной, вызывающей особую озабоченность» Управлением по международной религиозной свободе. По его словам, США «должны принять меры в виде жестких, резких санкций и прекратить военную помощь».