Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանի այն պնդումները, թե Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ը եւ Ֆրանսիան զենք են մատակարարում Հայաստանին, չեն նպաստում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության դեէսկալացիային: ՏԱՍՍ-ին այսպիսի կարծիք է հայտնել Պետդումայի միջազգային հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Լեոնիդ Սլուցկին:
«Ցավոք, նման հայտարարությունները չեն նպաստում հակամարտության գոտում խաղաղ կարգավորմանը եւ իրավիճակի դեէսկալացիային: Ռուսաստանը եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մյուս համանախագահները չեն սատարում կողմերից որեւէ մեկին եւ կողմ են արյունահեղության դադրեցմանը»,- ընդգծել է նա:
Հանձնաժողովի ղեկավարը հիշեցրել է, որ ավելի վաղ բոլոր երեք երկրների ղեկավարները հանդես էին եկել «հրադադար կոչով հատուկ հայտարարությամբ, հետագայում Մոսկվայում բանակցություններ էին տեղի ունեցել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտգործնախարարների (Զոհրաբ Մնացականյանի եւ Ջեյհուն Բայրամովի) միջեւ, որտեղ հրադադարի մասին պայմանավորվածություններ էին ձեռք բերվել»: «Պետք է ձգտել դրանց իրականացմանը»,- ընդգծել է Սլուցկին: «Այսօր բոլորը պետք է շարունակեն քաղաքական-դիվանագիտական ուղիների որոնումը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման համար, չընկնեն ագրեսիվ հռետորաբանության եւ փոխադարձ մեղադրանքների մեջ»,- եզրափակել է նա:
Ըստ Էրդողանի պնդումների՝ Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ը ու Ֆրանսիան «սպառազինության տեսքով ամեն տեսակի աջակցություն են տրամադրում Հայաստանին»:

Утверждения президента Турции Тайипа Эрдогана о том, что Россия, США и Франция поставляют вооружения Армении, не способствуют деэскалации конфликта в Нагорном Карабахе. Такое мнение ТАСС выразил председатель комитета Госдумы по международным делам Леонид Слуцкий.
«К сожалению, подобные заявления не способствуют мирному урегулированию и деэскалации ситуации в зоне конфликта. Россия и остальные государства - сопредседатели Минской группы ОБСЕ не поддерживают ни одну из сторон и выступают за прекращение кровопролития», - подчеркнул он.
Глава комитета напомнил, что ранее лидеры всех трех стран «выступили со специальным заявлением с призывом к прекращению огня, позднее в Москве прошли переговоры министров иностранных дел Армении и Азербайджана [Зограба Мнацаканяна и Джейхуна Байрамова], где были достигнуты договоренности о перемирии». «Нужно добиваться их выполнения», - подчеркнул Слуцкий. «Сегодня всем стоит продолжать поиск политико-дипломатических путей решения нагорно-карабахского конфликта, не скатываться к агрессивной риторике и взаимным обвинениям», - резюмировал он.
Согласно утверждению Эрдогана, Россия, США и Франция «предоставляют Армении всевозможную поддержку в виде вооружений».