«Ուկրաինայի միջազգային ավիաուղիներ» ավիաընկերությունը (ՈւՄԱ) հայտնել է դեկտեմբերի 4-ից Երեւան չվերթները վերսկսելու մասին։
««Ուկրաինայի միջազգային ավիաուղիներ» ավիաընկերությունը ուրախությամբ հայտնում է 2020 թվականի դեկտեմբերի 4-ից Երեւան չվերթները վերսկսելու հնարավորության մասին։ Երկարատեւ դադարից հետո վերամեկնարկը հնարավոր է դարձել տարածաշրջանում իրավիճակի կայունացման շնորհիվ»,- նշված է ընկերության հաղորդագրության մեջ։
ՈւՄԱ-ն նախատեսում է շաբաթը 2 անգամ թռիչքներ իրականացնել «Զվարթնոց» օդանավակայան եւ հետադարձ չվերթներ Կիեւ։ Ընկերությունը շարունակում է հետեւել տարածաշրջանում իրավիճակին եւ երկրում համաճարակային իրավիճակին։ «Ինչպես հայտնի է, հիմա գոյություն ունեն տարբեր երկրների սահմանների հատման համաճարակաբանական սահմանափակումներ։ Ճանապարհորդությունների վերաբերյալ հրահանգներին կարելի է ծանոթանալ ավիաընկերության կայքում»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։
ՈւՄԱ ավիաընկերությունը հոկտեմբերին հայտարարել էր Երեւան թռիչքների դադարեցման մասին՝ կապված Արցախի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայի հետ։

Ukraine International Airlines (UIA) is pleased to announce the possibility of resuming flights to Yerevan (Armenia) from December 4, the airline noted in a statement.
“The restart after a long pause became possible due to the stabilization of the situation in the region. UIA plans to operate flights to Zvartnots airport and return flight to Kiev twice a week,” the statement also reads.
“UIA is closely monitoring the situation in the region and the epidemiological situation in the country,” it added.
In October, UIA had announced the suspension of its flights to Yerevan—and due to Azerbaijan's military aggression against Artsakh (Nagorno-Karabakh).
On November 9, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, Azerbaijani President Ilham Aliyev, and Russian President Vladimir Putin signed a joint statement on a complete cessation of hostilities in and around Artsakh.