Fitch Ratings-ը հետ է կանչել Երեւան քաղաքի (Հայաստան) էմիտենտի դեֆոլտի արտասահմանյան եւ ազգային արժույթներով «B+» վարկանիշները, քանի որ էմիտենտը որոշել է դադարեցնել վարկանշային գործընթացին մասնակցելը, հաղորդում է «ԱրմԻնֆոն»։
«Այսպիսով, գործակալությունն այլեւս բավարար տեղեկատվություն չի ունենա վարկանիշները պահպանելու համար: Ըստ այդմ, Fitch-ն այլեւս չի վերլուծում Երեւան քաղաքի, ներառյալ բնապահպանական, սոցիալական եւ կառավարման (ESG) համապատասխանության գործոնների միավորները»,- ասվում է Fitch Ratings-ի հայտարարության մեջ:
Նույն հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ վարկանիշները հետ են կանչվել հետեւյալ պատճառով՝ ոչ ճիշտ կամ անբավարար տեղեկատվության տրամադրում:
Նկատենք, որ վերջին անգամ Fitch Ratings-ը Երեւան քաղաքի վարկանիշը վերանայել է 2020-ի հոկտեմբերին՝ Երեւանի (Հայաստան) արտասահմանյան եւ ազգային արժույթներով էմիտենտի դեֆոլտի երկարաժամկետ վարկանիշը «BB-» - ից իջեցնելով մինչեւ «B +»՝ «Կայուն» կանխատեսմամբ։ Երեւանի վարկանիշի իջեցումը հետեւել է Հայաստանի ինքնիշխան վարկանիշի վերաբերյալ նմանատիպ գործողությանը: Մասնավորապես, Fitch-ի կողմից Հայաստանի վարկանիշի իջեցումը «B +» - ի՝ «Կայուն» կանխատեսմամբ, պայմանավորվոծ է երկրում տնտեսական իրավիճակի սպասվածից ավելի լուրջ վատթարացմամբ` կորոնավիրուսի համավարակի եւ ղարաբաղյան հակամարտության գոտում շփման գծի երկայնքով լայնամասշտաբ ռազմական գործողությունների սրման պատճառով: Երեւան քաղաքի համար հերթական վերանայումը Fitch-ը նախատեսել էր 2020 թվականի նոյեմբերի 20-ին, սակայն Երեւանի քաղաքապետարանի որոշմամբ՝ վարկանշային գործընթացին մասնակցությունը դադարեցվել է:

Fitch Ratings отозвало долгосрочные рейтинги дефолта эмитента (РДЭ) города Еревана (Армения) в иностранной и национальной валюте "В+", поскольку эмитент принял решение прекратить участвовать в рейтинговом процессе, передает АрмИнфою
«Таким образом, агентство больше не будет иметь достаточной информации для поддержания рейтингов. Соответственно, Fitch больше не проводит анализ по городу Еревану, включая соответствующие скоринговые баллы релевантности экологических, социальных и управленческих факторов (ESG)», - говорится в сообщении Fitch Ratings.
В этом же сообщении отмечено, что рейтинги были отозваны по следующей причине: предоставление неверной или недостаточной информации.
Отметим, что в последний раз агентство Fitch Ratings пересматривало рейтинги города Еревана в октябре 2020г, понизив долгосрочные рейтинги дефолта эмитента (РДЭ) города Еревана (Армения) в иностранной и национальной валютах с уровня "BB-" до "B+" с прогнозом "Стабильный". Понижение рейтинга Еревана следовало за аналогичным действием по суверенным рейтингам Армении. В частности, Fitch понижение рейтингов Армении до уровня "B+" c прогнозом "Стабильный" обусловило боле серьезным, нежели ожидалось, ухудшением экономической ситуации в стране вследствие пандемии коронавируса и обострением масштабных военных действий по линии соприкосновения в зоне нагорнокарабахского конфликта. Дату следующего пересмотра рейтинга по городу Еревану Fitch запланировал на 20 ноября 2020г, но по решению мэрии Еревана участие в рейтинговом процессе было прекращено.