ԱՄՆ ընտրված նախագահ Ջո Բայդենը կվերադառնա միջուկային գործարքի իրականացմանը, պատժամիջոցները կհաջողվի չեղարկել: Նման կարծիք է հայտնել Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Չեմ կասկածում, որ Իրանի եռամյա դիմակայությունը ԱՄՆ հաջորդ կառավարությանը կստիպի ծնկի գալ Իրանի ժողովրդի առջեւ եւ վերադառնալ պարտավորությունների կատարմանը»,-ասել է Ռոհանին:
Իրանի իշխանությունները հայտարարել են, որ ոգեւորություն չեն զգում Բայդենի հաղթանակի կապակցությամբ, սակայն ուրախ են, որ Դոնալդ Թրամփը հեռանում է:
Ավելի վաղ Բայդենը հաստատել է Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրի ձեւաչափին վերադառնալու ԱՄՆ մտադրությունը:
Նա հավելել է, որ վարչակազմը «մտադիր է մասնակցել բանակցություններին եւ հետագա համաձայնագրեր կնքել՝ Իրանի միջուկային ծրագրի նկատմամբ սահմանափակումները երկարաձգելու եւ խստացնելու համար, ինչպես նաեւ կզբաղվի երկրի հրթիռային ծրագրով»:

US President-elect Joe Biden will return to the implementation of the nuclear deal after coming to power, while the sanctions will be lifted, Iranian President Hassan Rouhani believes.
According to him, Iran’s three-year resistance will force the next US government to bow to the Iranian people and return to fulfilling its obligations by breaking the sanctions, RIA Novosti reported.
The Iranian authorities have said that they are not enthusiastic about Biden's victory, but are happy with Donald Trump's departure.
Earlier, Biden confirmed his intention to return the United States to the format of the Iranian deal and to conduct further talks with Tehran on this issue.