ԱՄՆ ընտրված նախագահ Ջո Բայդենը կվերադառնա միջուկային գործարքի իրականացմանը, պատժամիջոցները կհաջողվի չեղարկել: Նման կարծիք է հայտնել Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Չեմ կասկածում, որ Իրանի եռամյա դիմակայությունը ԱՄՆ հաջորդ կառավարությանը կստիպի ծնկի գալ Իրանի ժողովրդի առջեւ եւ վերադառնալ պարտավորությունների կատարմանը»,-ասել է Ռոհանին:
Իրանի իշխանությունները հայտարարել են, որ ոգեւորություն չեն զգում Բայդենի հաղթանակի կապակցությամբ, սակայն ուրախ են, որ Դոնալդ Թրամփը հեռանում է:
Ավելի վաղ Բայդենը հաստատել է Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրի ձեւաչափին վերադառնալու ԱՄՆ մտադրությունը:
Նա հավելել է, որ վարչակազմը «մտադիր է մասնակցել բանակցություններին եւ հետագա համաձայնագրեր կնքել՝ Իրանի միջուկային ծրագրի նկատմամբ սահմանափակումները երկարաձգելու եւ խստացնելու համար, ինչպես նաեւ կզբաղվի երկրի հրթիռային ծրագրով»:

Избранный президент США Джо Байден с приходом к власти вернется к выполнению ядерной сделки, санкции удастся снять, считает президент Ирана Хасан Роухани, передает РИА Новости
«Не сомневаюсь, что трехлетнее сопротивление Ирана заставит следующее правительство США преклониться перед иранским народом, вернуться к выполнению обязательств, разбив санкции», - сказал Роухани, чье выступление транслировало телевидение.
Власти Ирана прежде заявляли, что не испытывают воодушевления по поводу победы Байдена, однако рады уходу Дональда Трампа.
Ранее Байден подтвердил намерение вернуть США в формат Совместного всеобъемлющего плана действий (СВПД) по иранской ядерной программе и вести дальнейшие переговоры с Тегераном по этому вопросу, такие соображения он ранее высказал в интервью газете New York Times.
Он добавил, что его администрация «при участии союзников и партнеров» намерена «участвовать в переговорах и заключать последующие соглашения» для ужесточения и продления ограничений в отношении ядерной программы Ирана, а также займется «ракетной программой» страны.