Ճապոնիայի կառավարությունը հաստատել է ռեկորդային պաշտպանական բյուջեի (51,6 մլրդ դոլար) նախագիծ գալիք տարվա համար:
Միջոցների մի մասն ուղղված է Aegis երկու ականակրի ձեռքբերմանը: Արդյունքում դա կհանգեցնի նրան, որ Ճապոնիան կունենա ծովային տեղակայման 10 կործանիչ հրթիռներ:
Kyodo News-ի հաղորդմամբ՝ բյուջեի նախագիծը 0,5 տոկոսով ավելին է, քան անցած ֆինանսական տարում: Խորհրդարանի հաստատումից հետո փաստաթուղթն ուժի մեջ կմտնի:
Ճապոնիան նաեւ աշխատում է մեծ հեռավորության «երկիր-նավ» դասի նոր հրթիռ ստեղծելու ուղղությամբ: Շուրջ 33.5 միլիարդ իեն կծախսվի հրթիռի ստեղծման աշխատանքների համար, որը որոշ շրջանակներում քննադատվում է՝ որպես Ճապոնիայի պացիֆիստական սահմանադրության պոտենցիալ խախտում:

Кабинет министров Японии одобрил проект рекордного оборонного бюджета в размере около 51,6 миллиарда долларов на предстоящий год.
Часть средств  будет направлена на покупку двух эсминцев  Aegis. В конечном итоге это приведет к тому, что в Японии будет 10 ракет-перехватчиков морского базирования.
По сообщению Kyodo News, проект бюджета на 0,5% больше, чем в предыдущем финансовом году. Перед вступлением в силу документ должен быть одобрен парламентом.
Япония также разработает новую ракету класса «земля-корабль»  большей дальностиы. Около 33,5 миллиардов иен пойдут на работы по созданию ракеты, которую некоторые критикуют как потенциальное нарушение пацифистской конституции Японии.