Վրաստանի կառավարությունն էլեկտրաէներգիայի վճարման հարցում կօգնի բիզնեսին եւ քաղաքացիներին՝ գնաճը զսպելու համար, հաղորդում է «Նովոստի Գրուզիա»-ն:
Հունվարի 1-ից բիզնեսի համար էլեկտրաէներգիայի սակագինն աճել է մեկ կիլովատի համար միջինում 11-12 տետրիով: Դրա պատճառով փորձագետները կանխատեսում են տեղական արտադրության որոշ ապրանքների գնաճ:
Սուբսիդիայի ենթակա արտադրությունների թվում են՝ հաց թխելը, մսի, բանջարեղենի, ձկան վերամշակումը, բուսայուղի, կաթնամթերքի, կրախմալի, մակարոնեղենի, չորահացերի եւ թխվածքաբլիթների արտադրությունը:
Բիզնեսից բացի՝ պետությունը ֆինանսավորում է նաեւ սովորական քաղաքացիների համար սակագնային տարբերությունը: Այդ դեպքում սուբսիդավորման ծրագրում կհայտնվեն նրանք, ովքեր սպառում են ամսական առնվազն 300 կիլովատ:

Правительство Грузии утвердило программу субсидирования тарифа на электроэнергию для коммерческих предприятий, передает «Новости- Грузия»
С 1 января тариф на электроэнергию для бизнеса увеличился в среднем на 11 – 12 тетри за киловатт. Из-за этого эксперты прогнозировали рост цен на определенные продукты местного производства.
Согласно постановлению правительства, обнародованном на сайте «Законодательного вестника Грузии» государство покроет половину разницы между тарифами на 2020 и 2021 годы для 20 отраслей.
Среди подлежащих субсидии производств – выпечка хлеба, переработка мяса, овощей, рыбы, овощей, производство растительного масла, молочных продуктов, крахмалов, макаронных изделий, сухарей и печений.
Также на субсидию могут рассчитывать предприятия по производству сахара, специй, диетических продуктов и кормов для животных.
Помимо бизнеса государство финансирует и разницу в тарифе для обычных граждан. В этом случае в программу субсидирование попадут те, кто потребляет менее 300 киловатт в месяц.