Ստրասբուրգում հունիսի 20-24-ին կայանալիք Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի ամառային նստաշրջանի շրջանակներում հունիսի 21-ին կայանալու է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթը: Այդ մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է ԵԽԽՎ-ում հայաստանյան պատվիրակության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանը:
Նա կանխատեսել է, որ այդ համատեքստում հարկ է ակնկալել ադրբեջանական եւ թուրքական պատվիրակությունների ակտիվացում, որոնք, ըստ տեղեկությունների, արդեն հերթագրվել են Հայաստանի նախագահին հարցեր տալու համար:
Միեւնույն ժամանակ պատգամավորն ասել է, որ ԵԽԽՎ ամառային նստաշրջանի օրակարգում անմիջապես Հայաստանին վերաբերող հարցեր չեն քննարկվելու: Սակայն կան հարցեր, որոնց շուրջ ելույթ ունենալով հայկական պատվիրակության անդամները բարձրացնելու են տարածաշրջանին անռնչվող արդիական խնդիրներ:

YEREVAN.- Armenian President Serzh Sargsyan is scheduled to deliver speech on June 21 during forthcoming session of Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE), Naira Zohrabyan, head of the Armenian delegation to PACE, told Armenian News-NEWS.am.
In this context, the Azerbaijani and Turkish delegations will intensify their efforts during the session held on June 20-24 in Strasburg, she said. Zohrabyan noted that representatives of the delegation have already applied to address questions to the Armenian President.
The MP stressed that no issues regarding Armenia are included in session’s agenda. However, the Armenian delegation will voice key regional problems.
“I am confident that the Azerbaijani delegation will hardly miss a chance to use PACE platform for anti-Armenian propaganda, but the Armenian delegation is ready or it,” she concluded.