Հոփկինսի համալսարանի տվյալների համաձայն, Մեծ Բրիտանիայում գրանցվել է աշխարհում կորոնավիրուսից մահացության ամենաբարձր ցուցանիշը՝ 100 000 բնակչի հաշվով, հայտնում է CNN-ը:
Չորեքշաբթի օրը երկրում գրանցվել է մեկ օրվա ընթացքում նոր մահերի ամենաբարձր քանակը՝ օրական 1820, իսկ վերջին յոթ օրվա ընթացքում միջին հաշվով գրանցվել է օրական շուրջ 1240 նոր մահեր:
Երկրների համեմատությունները անկատար են՝ հաշվի առնելով, որ դրանք հիմնված են յուրաքանչյուր առանձին պետության տվյալների վրա:
Սակայն Մեծ Բրիտանիայում մահերի գրանցված քանակը, որը կազմում է 66 միլիոն, շատ ավելին է, քան մեկ շնչի հաշվով մահվան ռեկորդային թիվը այլ խոշոր երկրներում, ներառյալ ԱՄՆ-ում:
Համաճարակի մեկնարկից մինչ օրս Միացյալ Թագավորությունն արձանագրել է 96 166 մահ:
Առավել «մահաբեր» երկրների ցուցակում Մեծ Բրիտանիային հաջորդում են Չեխիան (142,53՝ մեկ բնակչի հաշվով), Իտալիան (139,34՝ մեկ բնակչի հաշվով), ԱՄՆ-ը (125,35՝ մեկ բնակչի հաշվով), Իսպանիան (117,80՝ մեկ բնակչի հաշվով):

В Великобритании зафиксирован самый высокий уровень смертности от коронавируса на 100 000 жителей, согласно данным Университета Хопкинса, передает CNN
В среду в стране было зарегистрировано самое большое количество новых смертей за день - 1820 ежедневно, а в среднем за последние семь дней ежедневно регистрировалось около 1240 новых смертей.
Сравнения по странам несовершенны, учитывая, что они основаны на данных, полученных от каждого отдельного государства.
Однако зарегистрированное количество смертей в Великобритании, составляющее 66 млн. человек, намного превышает рекордное количество смертей в других крупных странах, в том числе в США, в расчете на душу населения.
На сегодняшний день в Соединенном Королевстве зарегистрировано 96 166 смертей с начала пандемии.
За Великобританией в списке самых «смертоносных» стран следуют Чехия (142.53 на душу населения), Италия (139.34 на душу населения), США (125.35 на душу населения), Испания (117.80 на душу населения).