Իտալիայի իրավապահ մարմինները Սիցիլիայում 23 մարդու են ձերբակալել տեղական հանցավոր խմբավորումների հետ կապերի կասկածանքով, հայտնում է ASNA-ն:
Գործակալության տեղեկություններով՝ ձերբակալվածների թվում են տեղական ոստիկանության երկու աշխատակիցներ եւ փաստաբան, նրանց կասկածում են մաֆիային օժանդակելու մեջ: Corriere della Sera պարբերականը հայտնում է, որ իրավաբանի գրասենյակում երկու տարի շարունակ անցկացվել են սիցիլիական հանցավոր խմբավորումների պարագլուխների հանդիպումները: Դրանից բացի, քննիչները պարզել են տեղական խմբավորումների ձերբակալված անդամների եւ «Կոզա Նոստրա» մաֆիայի պարագլուխ, երկար տարիներ արդարադատությունից թաքնվող Մատեո Մեսինա Դենարոյի միջեւ տեղեկությունների փոխանակման ուղին:
1993 թվականին կնքահայր Տոտո Ռինայի եւ 2006 թվականին նրա ժառանգորդ Բեռնարդո Պրովենցանոյի (երկուսն էլ մահացել են բանտում) կալանավորվելուց հետո «Կոզա Նոստրան» վերածվել էր մասնատված կազմակերպության՝ մեծ թվով կլաններով: Հայտնի չէ, թե հիմա ով է այն գլխավորում: Մաֆիայի դեմ պայքարի կոմիտեի ներկայացուցիչների վերջին հայտարարությունների համաձայն՝ Իտալիայի ամենաորոնվող հանցագործ Մատեո Մեսինա Դենարոն այլեւս վճռորոշ դերակատարում չունի Սիցիլիայի հանցավոր աշխարհում, որտեղ բնակվում է վաղուց: Նա գրեթե 30 տարի թաքնվում է արդարադատությունից, եւ ոչ մեկը ստույգ չգիտի, թե նա ինչպիսի արտաքին ունի:
2020 թվականի հոկտեմբերին Կալտանիսետա քաղաքի դատարանը նրան մասնակից էր ճանաչել 1992 թվականին դատավորներ Ջովանի Ֆալկոնեի եւ Պաոլո Բորսելինոյի սպանության կազմակերպմանը եւ հեռակա դատապարտել էր ցմահ ազատազրկման: Նա նախկինում ցմահ ազատազրկման էր դատապարտվել նաեւ Հռոմում, Միլանում եւ Ֆլորենցիայում այլ սպանությունների ու ահաբեկչությունների կազմակերպման համար, որոնց մաֆիան դիմել էր ճնշում գործադրելու եւ իշխանություններին ահաբեկելու համար:

Итальянские правоохранительные органы задержали на Сицилии 23 человека по подозрению в связях с местными преступными группировками, передает ТАСС со ссылкой на ASNA.
По его данным, среди задержанных - двое сотрудников местной полиции и адвокат, их подозревают в пособничестве мафии. В частности, как сообщает газета Corriere della Sera, в офисе юриста в течение двух лет проводились встречи главарей сицилийских преступных группировок. Кроме того, следователи установили канал передачи информации между задержанными членами местных группировок и боссом мафии «Коза ностра» Маттео Мессина Денаро, который много лет скрывается от правосудия.
После арестов крестного отца Тото Риины в 1993 году и его преемника Бернардо Провенцано в 2006 году (оба умерли в тюрьме) «Коза ностра» превратилась в раздробленную организацию с большим количеством кланов. Неизвестно, кто ее возглавляет сейчас. Согласно последним заявлениям представителей комитета по борьбе с мафией, самый разыскиваемый преступник Италии Маттео Мессина Денаро более не играет решающей роли в преступном мире на Сицилии, где давно не живет. Он почти 30 лет скрывается от правосудия, и никто не знает точно, как он выглядит.
В октябре 2020 года суд города Кальтаниссетта признал его причастным к организации убийства судей Джованни Фальконе и Паоло Борселино в 1992 году и заочно приговорил к пожизненному заключению. Ранее он также был приговорен к пожизненному сроку за другие убийства и организацию терактов в Риме, Милане и Флоренции, к которым мафия прибегала для оказания давления и устрашения властей.