Նյու Դելիի 20 միլիոն բնակիչների կեսից ավելին վարակվել է կորոնավիրուսով: Հնդկաստանում գրանցվել է COVID-19-ով վարակման 10.8 միլիոն դեպք: Սակայն ուսումնասիրությունները ցույց են տալիս, որ իրական թիվը զգալիորեն ավելի մեծ է եւ մոտենում է կոլեկտիվ իմունիտետի մակարդակին:
«Մայրաքաղաք Դելիում անցկացված հինգերորդ սերոլոգիական հետազոտության ժամանակ կորոնավիրուսի դեմ հակամարմիններ են հայտնաբերվել քաղաքի բնակչության 56.13 տոկոսի մոտ»,- հետազոտության հրապարակումից հետո Twitter-ում հայտնել է Դելիի առողջապահության նախարար Սաթյենդար Ջայնը:
Thyrocare Technologies ախտորոշիչ ընկերության կողմից Հնդկաստանի ողջ տարածքում ավելի քան 700.000 մարդու թեստավորումները ցույց են տվել, որ բնակչության 55 տոկոսը կարող է արդեն վարակված լինել, փոխանցում է Reuters-ը:
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը հայտարարում է, որ բնակչության առնվազն 60-ից 70 տոկոսը պետք է իմունիտետ ունենա` փոխանցման շղթան ճեղքելու համար` չնայած հնդիկ պաշտոնյաները հայտարարել են, որ ավելի ցածր մակարդակը եւս կարող են դանդաղեցնել վիրուսի տարածումը:
Ջայնն ասել է, որ Նյու Դելին հիմնականում հաղթանակ է տարել կորոնավիրուսի նկատմամբ, իսկ վարակման եւ մահվան ամենօրյա դեպքերը Հնդկաստանում հասել են ութ ամսվա նվազագույնին: Գրանցվել է COVID-ից մահվան ընդհանուր 154.486 դեպք:

Более половины из 20 миллионов жителей Нью-Дели, возможно, были инфицированы коронавирусом.
В Индии зарегистрировано 10,8 миллиона случаев заражения COVID-19.  Однако исследование показывает, что истинная цифра значительно выше и приближается к уровню коллективного иммунитета.
«В пятом серологическом исследовании, проведенном в столице страны Дели, антитела к коронавирусу были обнаружены у 56,13% населения города», - заявил министр здравоохранения Дели Сатьендар Джайн в Twitter после публикации исследования.
Отдельные тесты, проведенные диагностической компанией Thyrocare Technologies на более чем 700 000 человек по всей Индии, показали, что 55% населения, возможно, уже были инфицированы, сообщает Reuters.
Всемирная организация здравоохранения заявляет, что по крайней мере от 60% до 70% населения должня иметь иммунитет, чтобы разорвать цепь передачи, хотя индийские официальные лица заявили, что более низкий уровень также может замедлить распространение вируса.
Джайн сказал, что Нью-Дели в значительной степени победил COVID, а ежедневные случаи заболевания и смерти в Индии упали до восьмимесячного минимума.