Մարտի 28-ին կայանալիք ՏԻՄ ընտրություններում քաղաքապետի պաշտոնում առաջադրված կինը գնդակահարվել է Ռաթչաբուրի նահանգում հուղարկավորության ժամանակ: Վիրավորվել են նաեւ երեք մյուս թեկնածուները, ինչպես նաեւ շրջանային մի պաշտոնյա:
Միջադեպի պատճառները, ենթադրաբար, կապված են տեղական քաղաքականության եւ անձնական կոնֆլիկտի հետ: Կրակոցներն արձակվել են նահանգի տաճարներից մեկի աղոթքի դահլիճում: Ծանրության տարբեր աստիճանի վիրավորումներ են ստացել 5 մարդիկ, որոնց տեղափոխել են մոտակա հիվանդանոցներ: Քաղաքապետի թեկնածու Վարափորն Նիամրաքսան մահացել է բուժհաստատությունում, հայտնում է Bangkok Post-ը:
Իրավապահ մարմինների աշխատակիցներին վկաները հայտնել են, որ կրակոցներն արձակվել են Բուդդայի գլխավոր պատկերի հետեւից: Հարձակվածների թիվն անհայտ է: Ոստիկանությունն այսօր դատարանի թույլտվությունն է խնդրել կասկածյալի կալանավորման համար, որը նահանգային վարչակազմի անդամ Վանչարթա Նիամրաքսան է: Նրան կառաջադրվեն սպանության, մահափորձի, ապօրինի հրազեն եւ ռազմամթերք ունենալու մեղադրանքներ, ինչպես նաեւ հանրային վայրերում առանց հարգելի պատճառի դրանք կրելու մեղադրանք:

Женщина, баллотировавшаяся на пост мэра на предстоящих 28 марта муниципальных выборах, была застрелена на похоронах в провинции Ратчабури. Кроме того, ранения получили трое других кандидатов, а также районный чиновник.
Предполагается, что причины инцидента связаны с местной политикой и личным конфликтом. Стрельба произошла в молитвенном зале одного из храмов провинции. Ранения различной степени тяжести получили пять человек, они были доставлены в ближайшие больницы. Кандидат в мэры Варапорн Ниамракса скончалась в медицинском учреждении, сообщает ТАСС со ссылкой на Bangkok Post.
Свидетели сообщили сотрудникам правоохранительных органов, что стрельба велась из-за главного изображения Будды. Число нападавших неизвестно. Полиция во вторник запросила в суде ордер на арест подозреваемого, которым является член провинциальной администрации Ванчарта Ниамракса. Ему будут предъявлены обвинения в убийстве, покушении на убийство, незаконном владении огнестрельным оружием и боеприпасами, а также их ношении в общественных местах без уважительной причины.