ԼՂ խնդրի կարգավորման հանգուցալուծային տարբերակ, Կազանում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների մասնակցությամբ տեղի ունենալիք հանդիպման ժամանակ չի քննարկվի: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հունիսի 15-ին հայտարարեց  «Սասուն» ջոկատի հրամանատար, վերջերս համաներմամբ ազատ արձակված Սասուն Միքայելյանը: Նա նշեց, որ կողմերը գուցե կարող են  ինչ-որ պայմանավորվածության գալ, սակայն կոնկրետ փաստաթուղթ չի ստորագրվի:
Նախկին ազատամարտիկը դեմ է կարգավորման փոխզիջումային տարբերակին՝ հող տալուն:  «Ես կողմ եմ «ոչ մի թիզ հող»-ին, ինչպես ամեն մի ազատամարտիկ: Եթե հողերը հանձնեն, ԼՂ-ին կարգավիճակ չեն տալու: Այդ պատճառով էլ դեմ եմ փոխզիջման գնալուն, ի վերջո յոթ հազար տղա գլուխ են դրել զոհասեղանին: Նրանք Մուշից, Ալաշկերտից էին խոսում, ուր մնաց թե Ղարաբաղի հողերը տալուն կողմ լինեին»,-հայտարարեց Միքայելյանը՝ նշելով,  որ ազատագրված տարածքները հանձնելով՝ ԼՂ-ն կհայտնվի Նախիջեւանի կարգավիճակում:
Ըստ նախկին քաղբանտարկյալի,  եթե Հայաստանն ուզում է հնարավոր պատերազմից խուսափել, ապա պետք է երկրի ներքին խնդիրները լուծի: Բայցեւայնպես, Սասուն Միքայելյանը պատերազմը տարբերակներից մեկն է  համարում՝ եթե ԼՂ խնդրի կարգավորման հարցում այլ ելք չկա:
Նա թերահավատորեն է վերաբերում Ադրբեջանի կողմից հնչող հոխորտանքներին եւ ռազմատենչ հայտարարություններին եւ կարծում է, որ պատերազմում հաղթելու համար միայն մեծ թվով  զենք-զինամթերք ունենալը բավարար պայման չէ: «Արցախյան պատերազմում Ադրբեջանը զենք-զինամթերքի առումով գերազանցում էր Հայաստանին, սակայն չկարողացավ հաղթանակ տանել»,-ասաց ազատամարտիկը:

На встрече с участием президентов Армении и Азербайджана, которая состоится в Казани, не будет обсуждаться вариант, предлагающий развязку в карабахском урегулировании. Об этом на встрече с журналистами 15 июня заявил недавно освобожденный по амнистии командир отряда «Сасун» Сасун Микаелян. Он отметил, что стороны могут прийти к какой-либо договоренности, однако конкретный документ не будет подписан.
Бывший боец против компромиссного варианта урегулирования – сдачи земель. «Я за вариант «ни пяди земли», как и любой боец. Если сдадут земли, Нагорному Карабаху не дадут статус. Поэтому я против уступки, в конце концов, 7 тысяч парней поставили свои головы на жертвенник. Они говорили о Муше, Алашкерте – выступали ли бы они за сдачу земель?!», – заявил Микаелян, отметив, что, сдав освобожденные территории, Нагорный Карабах окажется в статусе Нахичевана.
По мнению оппозиционера, если Армения хочет избежать войны, она должна решить внутренние проблемы страны. Тем не менее, Сасун Микаелян считает войну одним из вариантов, если нет другого выхода.
Он скептически относится к угрозам и воинственным заявлениям Азербайджана и считает, что для победы в войне только наличие большого количества оружия и боеприпасов не является достаточным условием. «В карабахской войне Азербайджан превосходил Армению в плане оружия и боеприпасов, однако не смог победить», – заключил Микаелян.