Թուրքիայի իշխանությունները ձերբակալել են չորս անձի, որոնք կապված են եղել կրիպտոարժույթի փոխանակման Vebitcoin հարթակի հետ, հայտնում է Anadolu պետական լրատվական գործակալությունը։
Ավելի վաղ իշխանությունները արգելափակել էին Vebitcoin-ի բանկային հաշիվները այն բանից հետո, երբ ընկերությունը հայտարարել էր, որ դադարեցրել է իր գործունեությունը՝ պատճառաբանելով ֆինանսական դժվարությունները:
Vebitcoin-ը կրիպտոարժույթի երկու հարթակներից մեկն է Թուրքիայում: Անցյալ հինգշաբթի օրվանից իշխանությունները բերման են ենթարկել ընդհանուր առմամբ 83 մարդու՝ Ստամբուլի դատախազության կողմից կրիպտորաժույթի Thodex հարթակի վերաբերյալ առանձին հետաքննության շրջանակներում՝ այն մեղադրանքով, որ նա խաբել է օգտագործողներին:
Դատախազությունը խնդրել է վեց կալանավորվածներին բանտում թողնել մինչ դատավարությունը, իսկ տասնյակ այլ անձինք ազատ են արձակվել, քանի դեռ քննությունը շարունակվում է:
Thodex հարթակը, որն օրական հարյուր միլիոնավոր դոլարների կրիպտոարժույթ էր վաճառում, հինգշաբթի օրը իր կայքում հայտարարել է, որ այն փակ կլինի 4-5 օր: Ինտերպոլը Անկարայի խնդրանքով կարմիր ծանուցագիր է թողարկել դրա հիմնադիր եւ գործադիր տնօրեն Ֆարուկ Ֆաթիհ Օզերի համար:

Турецкие власти арестовали четырех человек, связанных с платформой обмена криптовалютой Vebitcoin, сообщает государственное информационное агентство Anadolu.
Ранее власти заблокировали банковские счета Vebitcoin после того, как компания заявила, что прекратила всю деятельность, сославшись на финансовые затруднения.
Vebitcoin - одна из двух криптовалютных платформ в Турции. Власти задержали в общей сложности 83 человека с прошлого четверга в рамках отдельного расследования, проводимого прокуратурой Стамбула в отношении криптовалютной платформы Thodex в связи с утверждениями о том, что она обманывала пользователей.
Прокуратура просила оставить шестерых задержанных в тюрьме до суда, а десятки других были освобождены, пока расследование продолжается.
Платформа Thodex, которая ежедневно занималась торговлей криптовалютой на сотни миллионов долларов, сообщила на своем веб-сайте в четверг, что будет закрыта на четыре-пять дней. Интерпол выпустил красное уведомление для ее основателя и исполнительного директора Фарука Фатиха Озера после запроса Анкары.