Քաղաքական ուժերի միջեւ երկխոսությունն այն ուղիղ մեխանիզմն ու անընդհատ գործընթացն է, որը թույլ է տալիս նպաստել երկրում առկա խնդիրների լուծմանը։ «Իշխանության եւ ընդդիմության միջեւ քաղաքական բանակցությունների կայացման խոչընդոտները եւ հեռանկարները Հայաստանում» խորագրով հունիսի 22-ին կայացած քննարկման ժամանակ նման տեսակետ հայտնեց ՀՀԿ-ական պատգամավոր Արտակ Զաքարյանը։
Նրա խոսքով, արդեն երեք տարի է, ինչ իշխանություններն, ի դեմս քաղաքական տարբեր ուժերի մասնակցությամբ հրավիրվող խորհրդակցությունների, ձեռք են մեկնում նրանց, ինչն էլ, պատգամավորի խոսքով, յուրօրինակ քաղաքական ոճ եւ ձեռագիր է դառնում։ «Ւնչ վերաբերում է բուն երկխոսությանը, այն, որպես քաղաքական տարբեր ուժերի միջեւ համագործակցության տեսակ, հասարակական խնդիրների լուծման մեխանիզմներ է ենթադրում։ Սակայն փաստ է, որ հաճախ երկխոսության կայացման բազմաթիվ խոչընդոտներ են լինում, որոնցից յուրաքանչյուրը գործընթացի որոշակի փուլում որոշիչ դեր ու նշանակություն է ձեռք բերում»,- նկատեց Արտակ Զաքարյանը։
Ամփոփելով՝ ՀՀԿ-ական պատգամավորը հռետորական հարց հնչեցրեց. «Իսկ ո՞վ է ասում, որ երկխոսության համատեքստում ամբողջովին ճիշտ է իշխանությունը կամ ամբողջովին ճիշտ՝ ընդդիմությունը»։
Նշենք, որ մայիսի 31-ի ՀԱԿ հանրահավաքի ժամանակ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը հայտարարել էր, որ ընդդիմությունը պատրաստվում է 3-5 հոգանոց պատվիրակություն կազմել (այն արդեն կազմվել է), որն էլ կսկսի իշխանությունների հետ բանակցությունները, մինչդեռ իշխանական թեւը հրաժարվում է բանակցությունների ձեւաչափից եւ կողմ արտահայտվում սովորական քննարկումներին։

Диалог между политическими силами является прямым механизмом и непрерывным процессом, который позволяет содействовать решению существующих в стране проблем. На обсуждении на тему «Препятствия и перспективы становления политических переговоров между властью и оппозицией» 22 июня подобную точку зрения выразил депутат от правящей Республиканской партии Армении Артак Закарян.
По его словам, уже три года власти в виде совещаний с участием различных политических сил протягивают им руку, что становится своеобразным политическим стилем почерком. «Что касается самого диалога, он как вид сотрудничества между разными политическими силами предполагает механизмы решения общественных проблем. Однако факт, что часто бывают многочисленные препятствия становлению диалога», – отметил Артак Закарян.
В завершение депутат от РПА задал риторический вопрос: «А кто говорит, что в контексте диалога полностью правы власти или полностью права оппозиция?».
Отметим, что на митинге Армянского национального конгресса 31 мая Левон Тер-Петросян заявил, что оппозиция собирается сформировать делегацию из 3-5 человек (она уже сформирована), которая начнет переговоры с властями, однако власти отказываются от формата переговоров и выступают за обычные обсуждения.