Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) փորձագետների կողմից անցյալ շաբաթ աշխարհում գրանցվել է կորոնավիրուսով վարակման ավելի քան 2.68 միլիոն դեպք եւ գրեթե 54 հազար մահվան դեպք: Նախորդ յոթ օրվա համեմատ դեպքերի թիվն աճել է 3 տոկոսով, մինչդեռ մահացության մակարդակը նվազել է 7 տոկոսով եւ հասել է ամենացածր մակարդակին անցյալ տարվա հոկտեմբերից ի վեր, չորեքշաբթի հայտնել է ԱՀԿ-ի ժնեւյան գրասենյակը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Վերջին երկու շաբաթվա ընթացքում [նոր] դեպքերի մի փոքր աճ է գրանցվել, նախորդ շաբաթ գրանցվել էր ավելի քան 2.6 միլիոն դեպք»,- ասված է կազմակերպության ամենշաբաթյա համաճարակային տեղեկագրում: Ըստ դրա՝ «մեկ շաբաթում 54 հազարից պակաս մարդ է մահացել, ինչը 7 տոկոսով պակաս է նախորդ շաբաթվա ցուցանիշից եւ ամենացածր ցուցանիշն է 2020 թվականի հոկտեմբերից ի վեր»:
Հունիսի 26-ից հուլիսի 4-ն աշխարհում գրանցվել է 2 688 651 վարակման եւ 53 958 մահվան դեպք: Հուլիսի 4-ի դրությամբ գրանցվել է ընդհանուր առմամբ 183.198.019 վարակման եւ 3.971.687 մահվան դեպք:
ԱՀԿ-ում մեկ շաբաթվա ընթացքում վարակման նոր դեպքերի ամենաբարձր թիվը գրանցվել է Բրազիլիայում (364 709): Դրան հաջորդում են Հնդկաստանը (312.250), Կոլումբիան (204.556), Ինդոնեզիան (168.780) եւ Միացյալ Թագավորությունը (161.805): Հաճախականության ամենաբարձր ցուցանիշը գրանցվել է Սեյշելյան կղզիներում (758 նոր դեպք 100 հազար բնակչի հաշվով), Մոնղոլիայում (472), Կոլումբիայում (402), Նամիբիայում (367) եւ Կիպրոսում (324):
Շաբաթվա ընթացքում դեպքերի թիվը նվազել է Ամերիկայում (13 տոկոս): Ընդ որում, աճ է գրանցվել Եվրոպայում (30 տոկոս), Աֆրիկայում (15 տոկոս), Արեւելյան Միջերկրածովում (11 տոկոսով), Արեւմտյան Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում (10 տոկոս) եւ Հարավարեւելյան Ասիայում (7 տոկոսո): Մահացությունը հատկապես կտրուկ աճել է Աֆրիկայում (23 տոկոսով): Մահացությունների թվի նվազում է նկատվել Հարավարեւելյան Ասիայում (12 տոկոսով) եւ Ամերիկայում (11 տոկոսով): Եվրոպայում յոթ օրվա ընթացքում վարակվել է ավելի քան 505 հազար մարդ, ավելի քան 6 հազար մարդ մահացել է: Ամերիկայում գրանցվել է ավելի քան 990 հազար նոր վարակման եւ ավելի քան 26 հազար մահվան դեպք: Հարավարեւելյան Ասիայում բժիշկները հայտնաբերել են ավելի քան 612 հազար վարակման դեպք, ավելի քան 11 հազար մարդ մահացել է:
Ըստ ԱՀԿ տեղեկագրի՝ Հնդկաստանում կորոնավիրուսի խիստ վարակիչ «դելտա» շտամի հայտնաբերումից հետո, որը մասնագետներին հայտնի է 2020-ի հոկտեմբերից, «սպասվում է, որ առաջիկա ամիսներին արագորեն կգերազանցի այլ տարբերակները եւ գերիշխող կդառնա»: Եվրոպայում կանխատեսվում է, որ օգոստոսի վերջին դելտա տարբերակը կկազմի վարակման նոր դեպքերի 90 տոկոսը:

Более 2,68 млн случаев заражения коронавирусом и почти 54 тыс. летальных исходов зарегистрировали на минувшей неделе в мире специалисты Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ). По сравнению с предыдущими семью днями заболеваемость увеличилась на 3%, тогда как смертность снизилась на 7% и достигла самого низкого показателя с октября прошлого года, сообщила в среду женевская штаб-квартира ВОЗ, передает ТАСС.
«В течение последних двух недель отмечается небольшой рост [числа] новых случаев заболевания, всего их зарегистрировано на прошлой неделе более 2,6 млн», - говорится в еженедельном эпидемическом бюллетене организации. По ее данным, «за неделю умерли менее 54 тыс. человек, что на 7%, чем меньше, чем на предыдущей неделе, и представляет собой самый низкий показатель с октября 2020 года»,
С 26 июня по 4 июля в мире был выявлен 2 688 651 заразившийся и зарегистрировано 53 958 летальных исходов. По состоянию на 4 июля всего насчитывалось 183 198 019 случаев инфицирования и 3 971 687 случаев смерти пациентов.
О самом большом количестве новых случаев заражения за неделю в ВОЗ сообщила Бразилия (364 709). Далее следуют Индия (312 250), Колумбия (204 556), Индонезия (168 780) и Великобритания (161 805). Самый высокий уровень заболеваемости был зафиксирован на Сейшельских островах (758 новых заболевших на 100 тыс. жителей), в Монголии (472), Колумбии (402), Намибии (367) и на Кипре (324).
Заболеваемость снизилась за неделю в Северной и Южной Америке (на 13%). Вместе с тем рост зарегистрирован в Европе (на 30%), Африке (на 15%), Восточном Средиземноморье (на 11%), Западно-Тихоокеанском регионе (на 10%) и Юго-Восточной Азии (на 7%). Смертность особенно сильно выросла в Африке (на 23%). Снижение числа летальных исходов отмечено в Юго-Восточной Азии (на 12%) и Северной и Южной Америке (на 11%). В Европе за семь дней заразились более 505 тыс. человек и умерли более 6 тыс. В Северной и Южной Америке зарегистрировано более 990 тыс. новых случаев инфицирования и более 26 тыс. летальных исходов. В Юго-Восточной Азии врачи выявили более 612 тыс. заразившихся, умерли более 11 тыс. человек.
Согласно бюллетеню ВОЗ, отличающийся высокой заразностью штамм коронавируса «дельта», который известен специалистам с октября 2020 года после его обнаружения в Индии, «как ожидается, быстро превзойдет другие варианты и станет доминирующим в ближайшие месяцы». В Европе, согласно прогнозам, к концу августа на дельта-вариант будет приходиться 90% новых случаев инфицирования.