Իրանը ցանկության դեպքում կարող է հարստացնել ուրանը մինչեւ 90 տոկոս: Այս մասին հայտարարել է Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին, հաղորդում է Mehr-ը:
«Իրանի ատոմային էներգիայի կազմակերպությունը կարող է հարստացնել ուրանը 20 եւ 60 տոկոսով եւ նույնիսկ մինչեւ 90 տոկոս»,-ասել է նա:
Նշելով, որ Իրանը ցույց է տվել, որ կարող է իր խնդիրները լուծել բանակցությունների ճանապարհով, Ռոհանին հայտարարել է, որ ԳՀՀԾ-ից ԱՄՆ-ի դուրսբերումից հետո Իրան որոշել է այլ որոշումներ փորձել, երբ բանակցությունները չէին օգնում: Նա հավելել է, որ ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփը ձգտում էր խափանել գործարքն ու փլուզել Իրանի տնտեսությունը, սակայն չհասավ իր նպատակին:

Иран при желании  может обогатить уран до 90 процентов. Об этом заявил президент ИРИ Хасан Роухани, выступая на заседании кабинета министров, передает Mehr
«Организация по атомной энергии Ирана может обогатить уран на 20% и 60%, и если однажды нашему реактору  понадобится, он сможет произвести  обогащение урана на 90%», - заявил Роухани.
Отметив, что Иран показал, что он может решить свои проблемы с миром путем переговоров, Роухани заявил, что после выхода США из СВПД Иран решил опробовать  другие решения, когда переговоры не помогли. Он добавил, что, выходя из СВПД,  бывший президент США Дональд Трамп стремился сорвать сделку и разрушить экономику Ирана, но ни одна из его целей не была достигнута.