Իլինոյսում դատավորը որդուն զրկել է մայրական խնամքից, քանի որ մայրը չի պատվաստվել կորոնավիրուսի դեմ, հաղորդում է Washington Post-ը:
Շրջանի դատավոր Քուք Ջեյմս Շապիրոն հարցրել է Ռեբեկա Ֆիրլիթին՝ արդյո՞ք նա պատվաստվել է COVID-19-ի դեմ: Կինը հայտարարել է, որ չի պատվաստվել անցյալում պատվաստանյութերի նկատմամբ կողմնակի ռեակցիաների պատճառով: Դատավորը վճռել է, որ Ֆիրլիթը չի կարող տեսակցել իր 11-ամյա որդուն, քանի դեռ չի պատվաստվել: Նա խնամակալությունը փոխանցել է Ֆիրլիթի նախկին ամուսնուն, որն ամբողջովին պատվաստված է, հաղորդում է Chicago-Sun Times-ը:
Ֆիրլիթն ասել է, որ, նրա կարծիքով, դատավորը դժգոհ էր լսումների տեւողությամբ, եւ երկու կողմերի փաստաբանները պատրաստվում էին երկարաձգման մասին խնդրել:
Շապիրոյի որոշումն ընդունվել է, երբ ամբողջ երկրում մյուս դատավորներն ընդունել են համանման որոշումներ պատվաստման կարգավիճակի հիման վրա:

Судья в Иллинойсе лишил мать опеки над сыном из-за того, что она не вакцинирована от коронавируса, сообщает Washington Post.
Судья округа Кук Джеймс Шапиро спросил Ребекку Фирлит сделала ли она вакцинацию от COVID-19. Женщина заявила, что делала из-за побочных реакций на вакцины в прошлом. Судья постановил, что Фирлит не может видеться со своим 11-летним сыном до тех пор, пока ей не сделают прививку. Он передала опеку над сыном Фирлит ее бывшему мужу, который полностью вакцинирован, сообщает Chicago-Sun Times.
Фирлит сказала, что, по ее мнению, судья недоволен продолжительностью слушания, и адвокаты с обеих сторон планировали просить о отсрочке.
Решение Шапиро было принято после того, как другие судьи по всей стране приняли аналогичные решения на основе статуса вакцинации.