Քենիայի փոխնախագահ Ուիլյամ Ռուտոյին եւ նրա ունեցվածքը հսկում են 257 ոստիկաններ, հայտնել է BBC-ն:
Ներքին գործերի նախարարության քարտուղար Ֆրեդ Մատիանգին անվտանգության հարցերով խորհրդարանական կոմիտեին հայտնել է, որ Ռուտոյի պաշտոնական նստավայրը հսկող ոստիկանության ստորաբաժանումների վերջին փոփոխություններում արտասովոր ոչինչ չկա:
Նրա խոսքով՝ Ռուտոյին հսկող սպաներից 74-ը նախագահական էլիտար ստորաբաժանումից են: Որոշ սպաներ տեղակայված են օդանավակայանի անգարում` հսկելու համար Ռուտոյի երկու ուղղաթիռները:
«Չնայած պնդումներին եւ ներկայացված ապացույցներին՝ Նորին գերազանցություն փոխնախագահը երկրի պատմության մեջ ամենազգուշավորն է՝ նախորդ պաշտոնյաների համեմատ», - ասել է պարոն Մատիանգին:

Вице-президента Кении Уильяма Руто и его собственность охраняют 257 полицейских, передает BBC
Секретарь кабинета министров внутренних дел Фред Матианги заявил парламентскому комитету по безопасности, что недавние изменения в полицейских подразделениях, охраняющих официальную резиденцию Руто, «обычное дело».
По его словам, среди офицеров, охраняющих Руто,  74 человека из элитного президентского подразделения. Некоторые офицеры размещены у ангара в аэропорту для охраны двух вертолетов  Руто.
«Вопреки сделанным утверждениям и с учетом представленных доказательств, Его Превосходительство вице-президент является самым осторожным в истории страны по сравнению с предыдущими аналогичными должностными лицами», - сказал г-н Матианги.