Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին չորեքշաբթի Սպիտակ տանը հանդիպել է ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի հետ՝ Վաշինգտոնի հետ անվտանգության հարաբերություններն ամրապնդելու եւ ԱՄՆ վարչակազմին համոզելու համար խստացնել պատժամիջոցները Ռուսաստանի նոր գազատարի նկատմամբ, հաղորդում է «Ամերիկայի ձայնը»:
Զելենսկին Վաշինգտոնի անկարողությունն արգելափակել դեպի Գերմանիա «Հյուսիսային հոսք 2» գազատարի կառուցումը քաղաքական կոպիտ սխալ է անվանել: Սա այն է, ինչի վրա նա հույս ուներ հրավիրել ԱՄՆ նախագահի ուշադրությունը հանդիպման ընթացքում:
Զելենսկին գազամուղը որպես Ռուսաստանի համար հզոր աշխարհաքաղաքական զենք է բնութագրել, որը 2014 թվականին անեքսիայի ենթարկեց ուկրաինական Ղրիմը եւ աջակցեց անջատողական ապստամբությանն Ուկրաինայի արեւելքում:
Վաշինգտոնը կտրականապես դեմ էր «Հյուսիսային հոսք 2»-ի կառուցմանը, սակայն Բայդենի վարչակազմը որոշեց չպատժել նախագիծը վերահսկող գերմանական ընկերությանը՝ նոր պատժամիջոցներ հայտարարելով  ռուսական ընկերությունների եւ նավերի դեմ:
Վաշինգտոնը կտրականապես դեմ է հանդես եկել «Հյուսիսային հոսք 2»-ի կառուցմանը, սակայն Բայդենի վարչակազմը որոշեց չպատժել նախագիծը վերահսկող գերմանական ընկերությանը՝ նոր պատժամիջոցներ  հայտարարելով ռուսական ընկերությունների եւ նավերի դեմ:
Զելենսկին զգուշացրել է, որ «Հյուսիսային հոսք 2»-ը մեծ հաղթանակ կլինի Մոսկվայի համար եւ «անձնական պարտություն» Բայդենի համար:
Այս հայտարարություններն արտացոլում են Ուկրաինայի մտավախությունը, որ նոր գազամուղը կզրկի 3 միլիարդ դոլարի տարեկան վճարներից դեպի Եվրոպա ռուսական գազի տարանցման դիմաց՝ խարխլելով դրա ռազմավարական նշանակությունը եւ այն ավելի խոցելի դարձնելով Կրեմլի ճնշումների համար:
Ուկրաինական «Նաֆտոգազ» նավթագազային պետական ​​ընկերության ղեկավար Յուրի Վիտրենկոն Associated Press-ին հայտարարել էր, որ Ուկրաինան ԱՄՆ-ին կհորդորի խստացնել «Հյուսիսային հոսք 2»-ի դեմ պատժամիջոցները: «Մենք այդ մասին շատ բարձրաձայն կխոսենք, քանի որ դա Ուկրաինայի, տարածաշրջանի եւ, ինչպես կարծում ենք, Միացյալ Նահանգների ազգային անվտանգության հարցն է»,- ասել էր Վիտրենկոն:
Ուկրաինան ԱՄՆ-ին եւ Գերմանիային կոչ է արել ճնշում գործադրել Մոսկվայի վրա՝ երկարաձգելու Ուկրաինայի տարածքով ռուսական գազի տարանցման գործող պայմանագիրը, որն ավարտվում է 2024 թվականին: Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը թույլ է տվել այդպիսի երկարաձգում, սակայն նշել է, որ դա կախված կլինի Եվրոպայում ռուսական գազի պահանջարկից:
Ուկրաինացի պաշտոնյաները պնդում են, որ ԱՄՆ-ի եւ Գերմանիայի միջեւ Ուկրաինայի համար որոշակի փոխհատուցում առաջարկող համաձայնագիրը բավարար չէ:
«Մենք կշարունակենք ընդգծել, որ «Հյուսիսային հոսք 2»-ի խնդիրը ինչ-որ փոխհատուցումների հարց չէ,- ասաց Վիտրենկոն:- Դա սպառնալիք է Ուկրաինայի անվտանգության համար, քանի որ եթե Ուկրաինայի տարածքով գազի ֆիզիկական տարանցում չլինի, դա կբարձրացնի Ռուսաստանի եւ Ուկրաինայի միջեւ լայնածավալ պատերազմի հավանականությունը, եւ դա չի բխում Ուկրաինայի շահերից, չի բխում Եվրոպայի եւ Միացյալ Նահանգների շահերից»:
Ուկրաինայի արտգործնախարար Դմիտրո Կուլեբան հույս է հայտնել, որ բանակցությունները կօգնեն «Ուկրաինայի եւ ԱՄՆ-ի ռազմավարական գործընկերությունը նոր մակարդակի հասցնել»: Նա Associated Press-ին հայտարարել էր, որ Ուկրաինայի՝ ԱՄՆ-ի կողմից անվտանգության ոլորտում աջակցության ավելացման ձգտումը «բացարձակապես կարեւոր է լինելու եւ բացարձակապես կենտրոնական բոլոր քննարկումներում»:

Президент Украины Владимир Зеленский в среду провел встречу с президентом США Джо Байденом в Белом доме в надежде укрепить отношения в сфере безопасности с Вашингтоном и убедить администрацию США ужесточить санкции в отношении нового российского газопровода, сообщает «Голос Америки».
Зеленский назвал неспособность Вашингтона заблокировать строительство газопровода «Северный поток-2» в Германию грубой политической ошибкой. Именно на это он рассчитывал обратить внимание президента США на встрече.
Зеленский назвал газопровод мощным геополитическим оружием России, которая в 2014 году аннексировала украинский Крым и поддержала сепаратистское восстание на востоке Украины.
Вашингтон выступил решительно против строительства «Северного потока-2», но администрация Байдена решила не наказывать германскую компанию, курирующую этот проект, объявив о новых санкциях против российских компаний и кораблей.
Зеленский предупредил, что «Северный поток-2» станет крупной победой для Москвы и «личным поражением» для Байдена.
Эти заявления отражают опасения Украины, что новый газопровод лишит ее ежегодных платежей за транзит российского газа в Европу в размере 3 миллиардов долларов, что подорвет ее стратегическое значение и сделает ее более уязвимой для давления Кремля.
Глава украинской государственной нефтегазовой компании «Нафтогаз» Юрий Витренко заявил Associated Press, что Украина будет призывать США ужесточить санкции против «Северного потока-2».
«Мы будем говорить об этом очень громко, поскольку это вопрос национальной безопасности для Украины, для региона, и, как мы считаем, для США тоже», – сказал Витренко.
Украина призвала США и Германию оказать давление на Москву, чтобы она продлила действующий контракт на транзит российского газа через Украину, который истекает в 2024 году.
Президент России Владимир Путин допустил такое продление, но отметил, что это будет зависеть от спроса на российский газ в Европе.
Украинские официальные лица заявляли, что соглашения между США и Германией, предлагающего некоторую компенсацию для Украины, недостаточно.
«Мы будем и дальше подчеркивать, что проблема "Северного потока-2" – это не вопрос каких-то компенсаций, – сказал Витренко. – Это угроза безопасности для Украины, поскольку если не будет физического транзита газа через Украину, это повысит вероятность полномасштабной войны между Россией и Украиной, и это не отвечает интересам Украины, не отвечает интересам Европы и США».
Министр иностранных дел Украины Дмитрий Кулеба выразил надежду, что переговоры помогут «вывести стратегическое партнерство между Украиной и США на новый уровень».
Он заявил Associated Press, что настойчивое стремление Украины к увеличению американской помощи в области безопасности «будет абсолютно важным и абсолютно центральным во всех дискуссиях».