Անգլիայի տարբեր կրոնական կազմակերպություններում երեխաների հանդեպ սեռական բռնությունների հետաքննությունը պարզել է «ցնցող փաստեր» այն մասին, թե ինչպես են կրոնական կազմակերպությունները վերաբերվում նման մեղադրանքներին, հայտնում է AP-ն:
Երեխաների սեռական բռնության անկախ հետաքննությունը ուսումնասիրել է Անգլիայի եւ Ուելսի 38 կրոնական կազմակերպություններում երեխաների պաշտպանության հարցերը, ներառյալ՝ Եհովայի վկաները, բապտիստները, մեթոդիստները, իսլամի հետեւորդները, հուդայականությունը, հինդուիզմը, սիկխիզմը եւ քրիստոնեական ոչ կոնֆորմիստական դավանանքները: Այն հիմնված է եղել այս տարվա սկզբին երկշաբաթյա հանրային լսումների ապացույցների վրա:
Պարզվել է, որ 2015-2020 թվականներին երեխաների նկատմամբ բռնության դեպքեր իրականացրած բոլոր հայտնի հաստատությունների 11%-ում տեղի է ունեցել կրոնական կազմակերպությունների կամ հաստատությունների շրջանակներում: Կասկածյալների մոտ 10%-ը աշխատել կամ առնչվել է կրոնի հետ:
Այնուամենայնիվ, հետաքննությունները պարզել են, որ նման դեպքերի մասին քիչ է հաղորդվում, եւ ստացված տվյալները «կասկած չեն թողնում, որ երեխաների հանդեպ սեռական բռնությունը տեղի է ունենում կրոնական ծեսերի լայն շրջանակում»:
Պարզվել է, որ որոշ կրոնական հաստատություններ չունեն երեխաների պաշտպանության քաղաքականություն:
«Հավատացյալների համար գուցե դժվար է ընդունել, որ իրենց ժողովի անդամները կամ կրոնական առաջնորդները կարող էին բռնություն գործել»,- ասվում է զեկույցում: «Արդյունքում, ոմանք կարծում են, որ կարիք չկա երեխաների պաշտպանության հատուկ ընթացակարգեր ունենալ կամ խստորեն հետեւել դրանց»:
Զեկույցը բերում է օրինակներ, այդ թվում՝ չորս զոհի, որոնք 9 տարեկանում սեռական ոտնձգությունների են ենթարկվել ուսուցչի կողմից, ով նրանց սովորեցրել է Ղուրանը: Ուսուցիչը դատապարտվել է 2017թ.։
Բացի այդ, տղան 7-10 տարեկան հասակում բռնության էր ենթարկվել Միավորված ռեֆորմիստական եկեղեցու հետ կապված ավետարանական կազմակերպության նշանավոր առաջնորդի կողմից կիրակնօրյա դպրոցական ճամբարում եւ այլուր: Հանցագործը դատապարտվել է 2017թ.՝ տեղի ունեցած բռնությունից տասնամյակներ անց:
Հազարավոր զոհերի մասնակցությամբ երկարատեւ հետաքննությունը անդրադարձել է նաեւ բրիտանական պետական մարմինների եւ օրենսդիրների հետ կապված երեխաների նկատմամբ բռնության դեպքերի վերաբերյալ մեղադրանքներին: Սպասվում է, որ նրա վերջնական զեկույցը հաջորդ տարի կներկայացվի խորհրդարանին:

Расследование сексуального насилия над детьми в различных религиозных организациях Англии выявило «шокирующие факты» о том,  как религиозные организации рассматриваю подобные обвинения, передает AP.
Независимое расследование сексуального насилия над детьми изучило вопросы защиты детей в 38 религиозных организациях в Англии и Уэльсе, включая Свидетелей Иеговы, баптистов, методистов,  последователей ислама, иудаизма, индуизма, сикхизма и нонконформистских христианских конфессий. В основу были взяты доказательства двухнедельных публичных слушаний, проведенных ранее в этом году.
Оказалось, что с 2015 по 2020 год из всех известных учреждений, где сообщалось о случаях насилия над детьми, 11% имели место в рамках религиозных организаций или учреждений. Около 10% подозреваемых работали или были связаны с религией.
Тем не менее расследования выявило, что о подобных случаях  недостаточно сообщается, и полученные данные «не оставляют сомнений в том, что сексуальное насилие над детьми имеет место в широком диапазоне религиозных обрядов».
Было обнаружено, что в некоторых религиозных учреждениях нет политики защиты детей.
«Верующим может быть трудно признать, что члены их конгрегации или религиозные лидеры могли совершать насилие», - говорится в отчете. «В результате некоторые считают, что нет необходимости иметь специальные процедуры защиты детей или строго их соблюдать».
В отчете приводятся примеры, в том числе четыре жертвы, которые подверглись сексуальному насилию, когда им было около 9 лет со стороны учителя, который  преподавал им Коран. Учитель был осужден в 2017 году.
Кроме того,, мальчик подвергся насилию со стороны видного лидера евангелической организации, связанной с Объединенной реформатской церковью, в лагере воскресной школы и других местах в возрасте от 7 до 10 лет. Преступник был осужден в 2017 году, спустя десятилетия после того, как имело место насилие.
В ходе длительного расследования, в котором приняли участие тысячи жертв, также были рассмотрены утверждения о случаях детского насилия, связанные с британскими правительственными учреждениями и законодателями. Ожидается, что его окончательный отчет будет представлен парламенту в следующем году.