Թալիբները Քաբուլում տոնում են վերջին չվերահսկվող նահանգի՝ Փանջշերի գրավումը: Մինչդեռ աշխարհազորայինները հերքում են, որ Փանջշերն ընկել է:
Ինչպես հաղորդել է ՌԻԱ Նովոստի-ն ՝ վկայակոչելով Թալիբանի ներկայացուցչի հայտարարությունները եւ ականատեսների վկայությունները, Աֆղանստանի Փանջշեր նահանգի գրավումը հրաձգությամբ են տոնում Քաբուլում եւ Աֆղանստանի այլ քաղաքներում:
Ուրբաթ ավելի վաղ շարժման խոսնակ Բիլալ Քարիմին հայտարարել էր, որ Փանջշերը անցել է «իսլամական էմիրության» (թալիբների քաղաքական համակարգի ինքնանվանումը) վերահսկողության տակ: Քաբուլի ոստիկանության շտաբի ՌԻԱ Նովոստի-ի աղբյուրը հայտնել է, որ Փանջշերում դիմադրության ուժերը գերեվարվել են թալիբների կողմից, իսկ փոխնախագահ Ամրուլլահ Սալեհը եւ դիմադրության ուժերի առաջնորդ Ահմադ Մասուդը փախուստի են դիմել:
Փանջշեր նահանգը միակն էր, որ դուրս էր մնացել թալիբների վերահսկողությունից:
«Քաբուլի բնակիչները չպետք է անհանգստանան: Կրակոցները դեպի օդ են ուղղված եղել: Կոչ ենք անում բոլոր զինված մոջահեդներին դադարեցնել կրակոցները՝ չվնասելու համար խաղաղ բնակիչներին: Այս հրաձգությունը կապված է Փանջշեր նահանգի անկումը տոնելու հետ», - Twitter-ում գրել է «Թալիբան»-ի մշակույթի հարցերով հանձնաժողովի փոխնախագահ Ահմադուլլահ Վասիկը:
ՏԱՍՍ-ը հայտնել է, որ հյուսիսային Աֆղանստանի Փանջշեր նահանգում ազգային դիմադրության ուժերը հերքել են թալիբների կողմից նախկինում տարածված տեղեկատվությունը, թե իրենց հաջողվել է ամբողջությամբ գրավել նշված տարածաշրջանը: «Դրանք թալիբների կողմից տարածված խոսակցություններ են՝ բնակչությանը վախեցնելու համար: Նրանք փորձում են մի քանի ուղղություններով ներխուժել Փանջշեր, սակայն ստիպված են նահանջել», - ասել է գործակալության զրուցակիցը:

В Кабуле талибы празднуют захват последней неподконтрольной провинции Панджшер. Между тем, ополченцы опровергают, что Панджшер пал.
Как сообщает РИА Новости со ссылкой на заявления представителя талибов и свидетельства очевидцев, захват талибами афганской провинции Панджшер отмечают стрельбой в Кабуле и других городах Афганистана.
Ранее в пятницу представитель движения Билал Карими заявил, что Панджшер перешел под контроль «исламского эмирата» (самоназвание политической системы талибов). Источник РИА Новости в штаб-квартире полиции в Кабуле говорил, что все солдаты сопротивления в Панджшере захвачены талибами, вице-президент Амрулла Салех и лидер сил сопротивления Ахмад Масуд бежали.
Провинция Панджшер оставалась единственной неподконтрольной «Талибану».
«Жителям Кабула не следует беспокоиться. Ведется стрельба в воздух. Мы призываем всех вооруженных моджахедов прекратить стрельбу, чтобы не навредить гражданским лицам. Эта стрельба связана с празднованием падения провинции Панджшер», - написал в Twitter заместитель главы комиссии талибов по вопросам культуры Ахмадулла Васик.
Между тем ТАСС со ссылкой на источник, близкий к ополченцам, сообщает, что силы национального сопротивления в северной афганской провинции Панджшер опровергли распространенную ранее талибами информацию о том, что им удалось полностью захватить указанный регион. «Это слухи, распространяемые талибами для запугивания населения. Они пытаются прорваться в Панджшер с нескольких направлений, но вынуждены отступать», - указал собеседник агентства.