Բելառուսի Հանրապետության հետ սահմանին ցանկապատի կառուցումը Լիտվայում սեպտեմբերի կեսին կսկսվի: Այսպիսի որոշում է կայացվել նախագծի իրագործմանը վերահսկող կառավարական հանձնաժողովի նիստում, որը գլխավորում է վարչապետ Ինգրիդա Շիմոնիտեն, հայտնում է կաբինետի մամուլի ծառայությունը, տեղեկացնում է «Sputnik- Լիտվան»:
«Նախագիծը կիրականացվի երկու փուլով: Դրուսկինինկայ քաղաքի մոտակայքում մոտ 100 կմ երկարությամբ ամենախնդրահարույց հատվածում ցանկապատի կառուցման առաջին փուլը կսկսվի սեպտեմբերի կեսին»,- ասված է հաղորդագրության մեջ: Ընդհանուր առմամբ, ցանկապատով նախատեսվում է պաշտպանել սահմանի մոտ 500 կիլոմետրը:
Տարեսկզբից Լիտվայում Բելառուսի հետ սահմանին ավելի քան 4100 անօրինական միգրանտ է ձերբակալվել: Սա 55 անգամ ավելի է, քան նախորդ ամբողջ տարվա ընթացքում: Վիլնյուսը միգրացիոն ճգնաժամի համար Մինսկին է մեղադրում:

Строительство заграждения на границе с Республикой Беларусь начнутся в Литве в середине сентября. Такое решение принято на заседании правительственной комиссии по надзору за реализацией проекта во главе с премьером Ингридой Шимоните, сообщила пресс-служба кабинета, сообщает Sputnik-Литва.
«Проект будет осуществляться в два этапа. Первый этап по строительству заграждения на наиболее проблемном участке протяженностью около 100 км в районе города Друскининкай начнется в середине сентября», - говорится в сообщении. Всего заграждением планируется защитить около 500 км границы.
С начала года в Литве на границе с Белоруссией задержано более 4,1 тысячи нелегальных мигрантов. Это в 55 раз больше, чем за весь прошлый год. В миграционном кризисе Вильнюс винит Минск.