Հարավային Հնդկաստանի Կանյակումարի գյուղում էգ գոմեշը երկու գլխով եւ չորս աչքով հորթ է ծնել՝ առանց անասնաբույժների օգնության, հայտնում է News 18-ը:
Կենդանու տերը պատմել է, որ հորթը առողջ է, այժմ նրան շշից են ջուր տալիս: Նա նաեւ կաթ է խմում, ընդ որում՝ երկու բերանով:
Գյուղացիներին շատ է զարմացրել անսովոր հորթի ծնունդը: Նորածին կենդանին երկու բերան, երկու վիզ, չորս աչք եւ չորս ականջ ունի:
Երկրորդ գլխի պատճառ դարձած մուտացիան կոչվում է պոլիցեֆալիա: Այն հանդիպում է սողունների եւ կաթնասունների, այդ թվում՝ մարդկանց շրջանում: Սովորաբար դա դիտարկվում է, երբ երկու սաղմերն ամբողջությամբ չեն տարանջատվում: Արդյունքում պտղի մոտ զարգացնում է երկու գլխուղեղ՝ նույն շնչառական եւ մարսողական համակարգերով: Որպես կանոն, մուտանտները մահանում են ծնվելուց կարճ ժամանակ անց, սակայն լինում են նաեւ բացառություններ:

В деревне Каньякумари, Южная Индия, буйволица родила теленка с двумя головами и четырьмя глазами без какой-либо помощи врачей-зоологов, сообщает News 18.
Владелец животного рассказал, что теленок здоров, сейчас его поят водой из бутылочки. Он пьет и молоко, причем при помощи обоих ртов.
Жители деревни сильно удивились рождению необычного теленка. У новорожденного животного оказалось два рта, две шеи, четыре глаза и четыре уха.
Мутация, которая привела к появлению второй головы, называется полицефалией. Она встречается у пресмыкающихся и млекопитающих, в том числе и у человека. Ее обычно наблюдают в тех случаях, когда два эмбриона не разделяются до конца. В результате у плода развиваются два головных мозга при единых системах дыхания и пищеварения. Как правило, мутанты умирают вскоре после рождения, но бывают и исключения.