Եվրամիությունը դեռ չի որոշել Քաբուլում իր ներկայացուցչության ձեւը՝ Աֆղանստանում արմատական «Թալիբան» շարժման կողմից նոր կառավարության ձեւավորումից հետո: Այս մասին երեքշաբթի օրը հայտարարել է ԵՄ արտաքին քաղաքականության ծառայության ղեկավար Ժոզեպ Բորելը՝ ելույթ ունենալով Եվրախորհրդարանում, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Մենք այլ հնարավորություն չունենք ազդելու իրավիճակի վրա [Աֆղանստանում], բացի թալիբների հետ փոխգործակցելուց, բայց փոխգործակցել չի նշանակում ճանաչել»,- ասել է նա: «Սակայն դա նշանակում է խոսել»: Նա ընդգծել է, որ թալիբների հետ ապագա փոխգործակցությունը «կորոշվի նրանց գործողություններով»:
Նրա խոսքով, ԵՄ երկրները քննարկում են նաեւ այն հարցը, թե ինչ ձեւով Եվրամիությունը կարող է ներկայացված լինել Քաբուլում, եթե անհրաժեշտ պայմաններ ստեղծվեն:
Bloomberg-ը ուրբաթ ավելի վաղ հայտնել էր, որ Եվրամիությունը արմատական թալիբների հետ քննարկել է Քաբուլում իր սահմանափակ դիվանագիտական ներկայության անվտանգության ապահովումը:

Евросоюз пока еще не определился с формой своего представительства в Кабуле после формирования радикальным движением «Талибан» нового правительства в Афганистане. Об этом во вторник заявил глава внешнеполитической службы ЕС Жозеп Боррель, выступая в Европарламенте, передает ТАСС.
«У нас нет никакой другой возможности повлиять на ситуацию [в Афганистане], кроме как взаимодействовать с талибами, но взаимодействовать - это не значит признавать, - отметил он. - Однако это значит разговаривать». Он подчеркнул, что будущее взаимодействие с талибами будет «определяться их действиями».
По его словам, страны ЕС также обсуждают вопрос о том, в какой форме мог бы быть представлен Евросоюз в Кабуле, если сложатся необходимые условия.
Ранее в пятницу агентство Bloomberg сообщило, что Евросоюз обсудил с представителями радикального движения «Талибан» вопрос обеспечения безопасности своего ограниченного дипломатического присутствия в Кабуле.