Չինաստանը ՇՀԿ անդամ պետություններին կսովորեցնի աղքատության դեմ պայքարի հմտությունները, ասել է Չինաստանի նախագահ Սի Ցզինփինը, տեղեկացնում է ՌԻԱ «Նովոստի»-ն։
«Հաջորդ երեք տարիներին Չինաստանը ՇՀԿ անդամ երկրներին կտրամադրի հազար քվոտա աղքատության դեմ պայքարի ուսուցանման համար»,- ասել է Սի Ցզինփինը ուրբաթ Դուշանբեում ընթացող Շանհայի համագործակցության կազմակերպության անդամ պետությունների ղեկավարների խորհրդի նիստում՝ նվիրված կազմակերպության ստեղծման 20-ամյակին։
Չինաստանի նախագահ Սի Ցզինփինը այս տարվա փետրվարի 25-ին հայտարարեց, որ Չինաստանը լիովին հաղթահարել է բացարձակ աղքատությունը, ութ տարում երկրում աղքատության գծից դուրս է բերվել մոտ 100 մլն մարդ, այդ կերպ Չինաստանը 10 տարի շուտ հասել է 2030 թվականին նախատեսված աղքատության վերացման ՄԱԿ նպատակին։
Սի Ցզինփինի հայտարարության համաձայն՝ Չինաստանը 2012-2020թթ. աղքատության ճիրաններից դուրս է բերել 98,99 մլն մարդու։ Աղքատ շրջանների ցուցակից հանվել են 832 գավառ եւ 128 հազար գյուղ։ 1970-ականների վերջին բարեփոխումների եւ բացության քաղաքականության սկզբից աղքատությունը հաղթահարել է 770 մլն գյուղացի։
ՇՀԿ-ն միջազգային կազմակերպություն է, որը հիմնադրվել է 2001թ. Չինաստանի, Ռուսաստանի, Ղազախստանի, Տաջիկստանի, Ղրղզստանի եւ Ուզբեկստանի նախագահների կողմից։ ՇՀԿ դիտորդ երկրներ են Աֆղանստանը, Բելառուսը, Իրանը եւ Մոնղոլիան, գործընկեր երկրներ են Հայաստանը, Ադրբեջանը, Կամբոջան, Նեպալը, Թուրքիան եւ Շրի Լանկան։

Китай предоставит государствам-членам ШОС квоты на обучение навыкам борьбы с бедностью, заявил председатель КНР Си Цзиньпин, сообщает РИА Новости.
«В следующие три года Китай предоставит странам-членам ШОС одну тысячу квот на обучение навыкам борьбы с бедностью», - сказал Си Цзиньпин в Душанбе в пятницу на заседании Совета глав государств-членов Шанхайской организации сотрудничества (ШОС), посвященном 20-летию ее создания.
Председатель КНР Си Цзиньпин 25 февраля этого года объявил о полной победе Китая в борьбе с абсолютной нищетой, за восемь лет в стране из черты бедности были выведены почти 100 миллионов человек, таким образом Китай достиг цели ООН по искоренению бедности на 10 лет раньше установленного срока на 2030 год.
По заявлению Си Цзиньпина, Китай с 2012 по 2020 год вывел из черты бедности 98,99 миллиона человек. Из списка бедных районов были выведены 832 уезда и 128 тысяч деревень. С начала политики реформ и открытости в конце 1970-х годов из бедности были выведены 770 миллионов сельских жителей.
ШОС - международная организация, основанная в 2001 году лидерами Китая, России, Казахстана, Таджикистана, Киргизии и Узбекистана. Странами-наблюдателями в ШОС являются Афганистан, Белоруссия, Иран и Монголия, странами-партнерами – Армения, Азербайджан, Камбоджа, Непал, Турция и Шри-Ланка.