Փարան նահանգի դատարանն առաջին անգամ ճանաչել են շների իրավունքը բարոյական վնասը փոխհատուցելու հարցում, որը պատճառվել է դրանց նախկին տերերի դաժան վերաբերմունքի հետեւանքով, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը՝ հղում անելով O Antagonista պարբերականին:
Լրատվականի տեղեկություններով՝ Սփայք մականվամբ վեցամյա ոսկեգույն ռետրիվերը եւ Ռեմբո մականվամբ երեք տարեկան փոյնթերն իրենց շահերի պաշտպանների հետ հավասար դատավարության շրջանակում ստացել են «շահագրգիռ կողմի» կարգավիճակ: Դրանցից յուրաքանչյուրն այդկերպ կկարողանա հավակնել 2 հազար ռեալի չափով (շուրջ 400 դոլար) հատուցման՝ որպես բարոյական վնասի փոպհատուցում:
Փաստաբան եւ իրավապաշտպան Էվելին Փալուդուի կարծիքով՝ դատարանը ստեղծել է նախադեպ, որը հետագայում կարող է կիրառվել մյուս կենդանիների շահերը պաշտպանելու համար: «Դա նոր հայացք է իրավունքի հարցում՝ հետհումանիստական»,-պարբերականը մեջբերում է նրա խոսքերը:
Անցած տարվա օգոստոսին Քաշքավել քաղաքի ոստիկանությունը հաղորդագրություն էր ստացել ընտանի կենդանիներին երկար ժամանակով առանց հսկողության թողնելու մասին: Ոստիկանությունը փրկել էր սովից հյուծված, վախեցած եւ հիվանդացած շներին, որոնց տերերը, որոնք մեկնել էին հանգստանալու, թողել էին կենդանիներին միայնակ: Փրկված կենդանիներին տեղափոխել էին վերականգնողական կենտրոն եւ հանձնել կենդանապաշտպան կազմակերպության հետագա խնամքին՝ մերժելով նախկին տերերին վերադարձնել դրանց:
«Խախտվել է կենդանիների իրավունքը: Եւ նույնպես, ինչպես մարդկանց դեպքում, փոխհատուցման իրավունք է շնորհվել նաեւ կենդանիներին»,-հավելել է Փալուդուն:

Суд штата Парана впервые признал право собак на компенсацию морального вреда, причиненного жестоким обращением со стороны бывших хозяев. Об этом сообщает ТАСС со ссылкой на издание O Antagonista со ссылкой на базу данных судебного органа.
По информации портала, шестилетний золотистый ретривер по кличке Спайк и трехлетний пойнтер Рэмбо наравне с представляющими их интересы в рамках судебного процесса НКО получили статус «заинтересованной стороны». Каждый из них сможет, таким образом, претендовать на получение 2 тыс. реалов (около $400) в качестве моральной компенсации, единогласно решили в суде, отправив дело на повторное рассмотрение в первую инстанцию.
По мнению адвоката и зоозащитницы Эвелин Палуду, суд создал прецедент, который в дальнейшем может быть использован для отстаивания интересов других зверей. «Это слом парадигмы. Это новый взгляд на право, постгуманистический», - приводит издание ее слова.
В августе прошлого года в полицию города Кашкавел поступило сообщение об оставлении домашних животных без присмотра на длительное время. Как сообщает портал, полиция спасла изможденных голодом, страхом и болезнями собак, которых хозяева, отправившись на отдых, оставили дома одних. Вызволенных животных передали для реабилитации и последующей опеки в местную зоозащитную организацию, отказав бывшим хозяевам в их возвращении.
«Было нарушено право животных, не тех, кто их спас, и не НКО, под опекой которого они теперь находятся. И так же как в случае с людьми, когда только обладатели права могут рассчитывать на компенсацию в суде, такое право признано за животными», - добавляет Палуду.